767
ترجمه تفسیر المیزان

و حتي آن هم كه به وي مي‌گويد: ساكت باش، جمعه‌اش جمعه نيست «۱».

مؤلف: در اين روايت بيان قبلي ما كه در وجه اتصال اين آيه به ما قبل داشتيم تاييد شده است.

و در تفسير قمي در ذيل آيه" قُلْ يا أَيُّهَا الَّذِينَ هادُوا" آمده كه در تورات نوشته شده بود: اولياي خدا همواره آرزوي مرگ دارند «۲».

و در كافي به سند خود از عبد اللَّه بن سنان از امام صادق (ع) روايت آورده كه فرمود: مردي نزد ابو ذر آمد، و گفت: اي أبا ذر چرا ما از مرگ بدمان مي‌آيد؟ فرمود: براي اينكه شما دنيا را آباد و آخرت را خراب كرده‌ايد، و لذا از انتقال از خانه آباد به خانه خراب بدتان مي‌آيد «۳».

گفتاري در اينكه منظور از تعليم حكمت چيست [توضيحي در باره رابطه سنت‌هاي عملي با مباني اعتقادي].....


ترجمه تفسیر المیزان
766

مردم عرب مشرك با سواد بودند، و ليكن كتابي آسماني از ناحيه خدا، و پيغمبري كه به سويشان مبعوث شده باشد نداشتند، و بدين جهت خدا آنان را امي خواند «۱».

و نيز در همان كتاب در ذيل جمله" وَ آخَرِينَ مِنْهُمْ لَمَّا يَلْحَقُوا بِهِمْ" فرموده: يعني كساني كه بعد از اهل مكه داخل در اسلام شدند «۲».

و در مجمع البيان مي‌گويد: روايت شده كه پيغمبر اين آيه را قرائت مي‌كرد، شخصي پرسيد: اينها چه كساني هستند كه بعد از ما اسلام مي‌آورند. رسول خدا (ص) دست بر شانه سلمان گذاشت، و فرمود: اگر ايمان در ثريا باشد مرداني از نژاد اين مرد آن را به دست مي‌آورند «۳».

مؤلف: اين روايت را سيوطي هم در الدر المنثور از تعدادي از كتب حديث نقل كرده كه از آن جمله است صحيح بخاري، و مسلم و ترمذي، و نسايي كه همگي از ابي هريره از رسول خدا (ص) آن را نقل كرده‌اند. و در روايت نامبردگان آمده: دست خود را بر سر سلمان فارسي نهاد، و فرمود: به آن خدايي كه جانم به دست او است اگر علم در ثريا باشد مرداني از اين نژاد به آن دست مي‌يابند «۴».

و نيز از سعيد بن منصور و ابن مردويه از قيس بن سعد بن عباده روايت شده كه گفت:

رسول خدا (ص) فرمود: اگر ايمان در ثريا باشد مرداني از اهل فارس آن را به دست مي‌آورند «۵».

و در تفسير قمي در ذيل آيه" مَثَلُ الَّذِينَ حُمِّلُوا التَّوْراةَ ثُمَّ لَمْ يَحْمِلُوها كَمَثَلِ الْحِمارِ" مي‌گويد: حمار كتابها را حمل مي‌كند، ولي نمي‌داند كه در آن كتابها چيست، و به دستورات آن كتابها عمل نمي‌كند، همچنين بني اسرائيل كه تورات بر آنان حمل شد، ولي مثل حمار آن را حمل كردند، نه فهميدند كه در آن چيست، و نه عمل كردند «۶».

و در الدر المنثور است كه ابن ابي شيبه، و طبراني از ابن عباس روايت كرده كه گفت: رسول خدا (ص) فرمود: كسي كه روز جمعه در حالي كه امام مشغول خواندن خطبه است سخن بگويد، مانند الاغي است، كه كتابها را به دوش مي‌كشد.

__________________________________________________

(۱ و ۲)تفسير قمي، ج ۲، ص ۳۶۶.

(۳)مجمع البيان، ج ۱۰، ص ۲۸۴.

(۴ و ۵)الدر المنثور، ج ۶، ص ۲۱۵.

(۶)تفسير قمي، ج ۲، ص ۳۶۶.

ترجمه الميزان، ج‌۱۹،

  • نام منبع :
    ترجمه تفسیر المیزان
    موضوع :
    قرن 14
تعداد بازدید : 30907
صفحه از 1598
پرینت  ارسال به