851
ترجمه تفسیر المیزان

و از بعضي از مفسرين وقتي سؤال شده كه" يوم التغابن" به چه معنا است؟ گفته اند: به اين معنا است كه در آن روز تمام اشياء بر خلاف معيارها و مقادير دنيايي ظهور مي‌كنند «۱».

و اينكه در آغاز كلامش گفت تغابن به معناي كلاه‌گذاري است، وقتي درست است كه تغابن در آيه را به اين معنا بگيريم كه كفار معامله سودبخش را رها نموده معامله زيان‌آور را اختيار كردند، و هر چند اين معنا معناي خوبي است، ولي با كلمه" تغابن" نمي‌سازد، چون اين كلمه از باب مفاعله است، و مغبون كردن هر دو طرف يكديگر را مي‌رساند.

و آن وجه دوم كه از بعضي نقل كرد وجه دقيق‌تري است، و آيات زير هم آن را تاييد مي‌كند: " فَلا تَعْلَمُ نَفْسٌ ما أُخْفِيَ لَهُمْ مِنْ قُرَّةِ أَعْيُنٍ" «۲»،" لَهُمْ ما يَشاؤُنَ فِيها وَ لَدَيْنا مَزِيدٌ" «۳»،" وَ بَدا لَهُمْ مِنَ اللَّهِ ما لَمْ يَكُونُوا يَحْتَسِبُونَ" «۴».

__________________________________________________

(۱)مفردات راغب، ماده" غبن". [.....]

(۲)هيچ كس نمي‌تواند بفهمد كه چه قرة العين‌ها برايشان تهيه ديده شده. سوره سجده، آيه ۱۷.

(۳)ايشان در بهشت هر چه بخواهند در اختيار دارند و نزد ما نعمتهاي اضافي ديگري هست (كه به فكر هيچ كس نمي‌رسد). سوره ق، آيه ۳۵.

(۴)از ناحيه خدا چيزهايي برايشان پيدا مي‌شود كه به هيچ وجه نمي‌توانستند احتمالش را بدهند.

سوره زمر، آيه ۴۷.

ترجمه الميزان، ج‌۱۹،


ترجمه تفسیر المیزان
850

است) به معناي اين است كه وقتي با كسي معامله مي‌كني از راهي كه او متوجه نشود كلاه سر او بگذاري، (اگر مي‌خري پول كمتري بدهي، و اگر مي‌فروشي پول بيشتري بگيري)، آن گاه مي‌گويد: منظور از" يوم التغابن" كه در قرآن آمده روز قيامت است، چون در آن روز براي همه مردم كشف مي‌شود كه در معامله‌اي كه آيات زير بدان اشاره نموده مغبون شده‌اند، و اينكه آن آيات: " وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْرِي نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللَّهِ- بعضي از مردمند كه جان خود را در برابر خوشنوديهاي خدا مي‌فروشند"،" إِنَّ اللَّهَ اشْتَري مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنْفُسَهُمْ...- خدا از مؤمنين جانهايشان را خريداري كرده..." و" الَّذِينَ يَشْتَرُونَ بِعَهْدِ اللَّهِ وَ أَيْمانِهِمْ ثَمَناً قَلِيلًا- آنهايي كه با عهد خدا و سوگندهاشان بهاي اندكي به دست مي‌آورند".

در روز قيامت براي همه اين معامله‌گران كشف مي‌شود كه مغبون شده‌اند، آن كس كه معامله نكرده مي‌فهمد كه از معامله نكردن مغبون شده، و آن كس كه در معامله‌اش بهاي اندك دنيا به دست آورده مي‌فهمد كه از معامله كردنش مغبون شده، پس همه مردم در آن روز مغبون خواهند بود.

[چند وجه درباره وجه تسميه روز قيامت به" يوم التغابن"].....

  • نام منبع :
    ترجمه تفسیر المیزان
    موضوع :
    قرن 14
تعداد بازدید : 30878
صفحه از 1598
پرینت  ارسال به