877
ترجمه تفسیر المیزان

اشاره

در تفسير قمي در روايت ابي الجارود از امام باقر (ع) روايت شده كه در ذيل آيه" إِنَّ مِنْ أَزْواجِكُمْ وَ أَوْلادِكُمْ عَدُوًّا لَكُمْ فَاحْذَرُوهُمْ" فرموده: اين آيه راجع به مسلماناني است كه وقتي مي‌خواستند از وطن كافرنشين خود به دار هجرت مهاجرت كنند، زن و فرزندشان دست به دامنشان انداخته، از رفتن بازشان مي‌داشتند، و مي‌گفتند: تو را به خدا سوگند مي‌دهيم كه از ما دست بر مدار كه بعد از رفتنت از بين خواهيم رفت، بعضي از مسلمانان تسليم خواسته زن و فرزند خود مي‌شدند، و در دار الكفر مي‌ماندند، و آيه شريفه آنان را از چنين زن و فرزنداني بر حذر داشته، از اطاعت آنان نهي مي‌فرمايد، بعضي ديگر از مسلمانان تسليم نمي‌شدند، و راه خدا را پيش گرفته از زن و فرزند دست بر مي‌داشتند، و مي‌گفتند: به خدا سوگند اگر شما با من هجرت نكنيد، و خداي تعالي روزي بين من و شما در دار الهجرة جمع كرد، ديگر كاري به كارتان نخواهم داشت، و تا ابد سودي به شما نخواهم رساند «۲».

__________________________________________________

(۱)خلاصه: انفاق در راه خدا كه اسلام بدان سفارش كرده تنها براي اين نيست كه اختلاف طبقاتي از بين برود بلكه رژيم تربيتي و تمريني است كه با ممارست در آن فضيلت سخا و كرامت نفس در شما ورزيده مي‌شود. مترجم. [.....]

(۲)تفسير قمي، ج ۲، ص ۳۷۲.

ترجمه الميزان، ج‌۱۹،


ترجمه تفسیر المیزان
876

دست و دلتان نمي‌لرزد «۱».

" وَ مَنْ يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ"- تفسير اين جمله در تفسير سوره حشر گذشت.

" إِنْ تُقْرِضُوا اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً يُضاعِفْهُ لَكُمْ وَ يَغْفِرْ لَكُمْ وَ اللَّهُ شَكُورٌ حَلِيمٌ" منظور از" اقراض خداي تعالي" انفاق در راه خدا است، و اگر اين عمل را قرض دادن به خدا، و آن مال انفاق شده را قرض حسن خوانده، به اين منظور بوده كه مسلمين را به انفاق ترغيب كرده باشد.

جمله" يُضاعِفْهُ لَكُمْ وَ يَغْفِرْ لَكُمْ" اشاره است به حسن جزايي كه خداي تعالي در دنيا و آخرت به انفاق‌گران مي‌دهد، و اسمهاي" شكور"،" حليم"،" عالم غيب و شهادت"،" عزيز" و" حكيم" پنج نام از اسماي حسناي الهي هستند، كه شرحش و وجه مناسبتش با سمع و طاعت و انفاق كه در آيه بدان سفارش شده است روشن است.

بحث روايتي [روايتي در باره دشمن بودن بعضي از همسران و فرزندان مؤمنين و نزول آيه: " إِنَّ مِنْ أَزْواجِكُمْ وَ أَوْلادِكُمْ عَدُوًّا لَكُمْ..."].....

  • نام منبع :
    ترجمه تفسیر المیزان
    موضوع :
    قرن 14
تعداد بازدید : 30877
صفحه از 1598
پرینت  ارسال به