1
زبدة الاحادیث در چهل حدیث و اضافات دیگر

زبدة الاحادیث در چهل حدیث و اضافات دیگر

مشخصات کتاب

سرشناسه: قمی عباس ۱۳۱۹ - ۱۲۵۴

عنوان و نام پدیدآور: زبده الاحادیث در چهل حدیث با ملحقات و اضافات دیگر بضمیمه کتاب خماسیات تالیف عباس ایمانی قمی بخط عبدالرحیم افشار زنجانی مشخصات نشر: قم‌قلم علمی - ۱۳۶۸.

شابک: بها:۳۵۰ریال ج ۱)

یادداشت: عنوان روی جلد: زبده الاحادیث ۳۰۰ حدیث....

عنوان روی جلد: زبده الاحادیث ۳۰۰ حدیث....

عنوان دیگر: خماسیات موضوع: اربعینات -- قرن ۱۴

رده بندی کنگره: BP۱۴۳/۹/ق۸ز۲ ۱۳۶۸

رده بندی دیویی: ۲۹۷/۲۱۸

شماره کتابشناسی ملی: م‌۶۸-۲۵۱۳

مقدمه

الحمد کلمه لله و الصلوه و السلام علی سیدنا و نبینا رسول الله و علی آله الاطهار آل الله و اللعن الدائم علی اعدائهم اعداء الله، اشهد ان لااله الا الله وحده لا شریک له و اشهد ان محمدا عبده و رسوله ارسله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون.

و اشهد ان امیرالمومنین علی بن ابیطالب(ع) وصیه سید الوصیین و ابوالائمه الطاهرین و ان زوجته فاطمه الزهراء سیده نساء العالمین و ان الحسن و الحسین و الائمه التسعه من ولده ائمه اهل الارض و السماء علی الیقین و حجج الله علی الخلایق اجمعین.

و اشهد ان اقوالهم حجه و امتثالهم فریضه و طاعتهم مفروضه و مودتهم لازمه مقضیه و الاقتداء بهم منجیه و مخالفتهم مردیه و هم شفعاء یوم الدین و افضل الاوصیاء المرضیین.

اللهم صل علی النبی و الوصی و البتول و السبطین و السجاد و الباقر و الصادق و الکاظم و الرضا و التقی و النقی و العسکری و المهدی صلوات الله علیهم اجمعین.

اما بعد چنین گوید بنده کثیرالجرم و قلیل البضاعت المحتاج الی رحمه ربه الغنی عباس بن علی اکبر ایمانی القمی غفر الله ذنو بهما که این مجموعه ئیست در بیان چهل حدیث از احادیث مرویه از حضرت خاتم الانبیاء و المرسلین و حضرات ائمه طاهرین صلوات الله علیهم اجمعین که از کتب معتبره اخبار از کافی و خصال و بحار الانوار و سایر کتب معتبره اخبار جمع آوری نموده در این وجیزه برشته تحریر در آوردم تاذخیره یوم لا ینفع مال و لا بنون بوده باشد.

و چون اخبار این کتاب از میان احادیث زبده انتخاب گردید لذا مسمی نمودم آنرا بزبده الاحادیث در چهل حدیث و ما توفیقی الا بالله علیه توکلت و الیه انیب.

مقدمه در بیان اموری است:

امر اول:

سبب تالیف چهل حدیث، نَه زیادتر، بواسطه اخبار بسیاری است که راجع به ثواب حفظ و ضبط چهل حدیث از پیغمبر خدا و ائمه هدی(ع) وارد شده است حتی بعضی از علما ادعای تواتر فرموده.

و در خصال پنج روایت نقل نموده است و ما برای تشویق مومنین اکتفا می کنیم بنقل دو روایت:

اول:

قال رسول الله(ص): من حفظ من امتی اربعین حدیثا مما یحتاجون الیه من امردینهم بعثه الله یوم القیمه فقیها عالما.

خصال ص ۱۱۳

صدوق بسند خود از حضرت رسولخدا(ص) نقل نموده که فرمود رسول خدا هر که حفظ نماید از امت من چهل حدیث را خداوند در روز قیامت او را فقیه و عالم محشور نماید.

دوم:

عن حنان سدیر قال سمعت ابا عبدالله(ع) یقول من حفظ اربعین حدیثا من احدیثنا فی الحلال و الحرام بعثه الله یوم القیمه فقیها عالما و لم یعذبه.

خصال ص ۱۱۴

حنان بن سدیر گوید شنیدم از حضرت صادق(ع) که میفرمود که هر که حفظ کند چهل حدیث از احادیث ما را در احکام حلال و حرام خداوند در روز قیامت او را فقیه و عالم محشور نماید و او را عذاب نکند.

و در آخر کتاب هم حدیثی بهمین مضمون نقل مینمائیم.

امر دوم:

اگر چه علما اعلام کتابهائی در چهل حدیث تدوین و تالیف فرموده اند مثل علامه بزرگوار مرحوم شیخناالبهائی و علامه مجلسی و باقی علمای اعلام رضوان الله تعالی علیهم ولیکن برخورد نکردم بچهل حدیثی که از چهارده معصوم(ع) تالیف شده باشد.

لذا این بنده مذنب چهل حدیث از کلمات چهارده معصوم(ع) جمع آوری نموده کتابی تالیف کردم و از هریک از معصومین(ع) سه حدیث زبده و انتخاب گردید الا از حضرت فاطمه زهرا(ع) دو حدیث و او حضرت بقیه الله فی الارضین امام زمان(ع) یک حدیث.

و برای تکمیل شدن چهل حدیث، حدیث چهلم که مشتمل بر چهل جمله و بسیار حدیث نفیس و شریفی است از حضرت رسول خدا نقل نمودم.

امر سوم:

در فوائد خواندن و شنیدن و مذاکره نمودن حدیث است بدانکه چند چیز است که برای روشنائی دل و برطرف نمودن قساوت و سیاهی آن اثر فراوانی دارد.

اول قرآن خواندن:

دوم استغفار نمودن که از رسول خدا(ص) مروی است که فرمود: ان للقلوب صداء کصداء النجاس فاجلوها بالاستغفار و تلاوه القرآن.

سوم سحر خیزی و بیداری در آخر شب.

چهارم کثرت ذکر الله و ذکر موت و مرگ نمودن: پنجم خواندن حدیث و شنیدن و مذاکره نمودن آن چنانچه از حضرت رسول خدا(ص) مروی است که فرمود: تذاکر او و تلاقوا و تحدثوافان الحدیث جلاء للقلوب و ان القلوب لترین کما یرین السیف و جلائه الحدیث.

اصول کافی ص ۴۱.

یعنی علم را مورد مذاکره قرار دهید و یکدیگر را ملاقات کنید و برای یکدیگر حدیث بخوانید زیرا حدیث خواندن وسیله روشن کردن و جلاء دلها است همانا دلها زنگ گیرد مانند شمشیر که زنگ گیرد و جلا و روشنایی آن بحدیث است.

و فی الخصال عن الفضیل بن یسار قال قال لی ابو جعفر یافضیل ان حدیثنا یحیی القلوب.

فضیل گوید حضرت باقر العلوم فرمود یا فضیل بدرستیکه حدیث ما زنده میکند دلها را.


زبدة الاحادیث در چهل حدیث و اضافات دیگر
  • نام منبع :
    زبدة الاحادیث در چهل حدیث و اضافات دیگر
    پدیدآورنده :
    موضوع :
    اربعینات
تعداد بازدید : 6230
صفحه از 22
پرینت  ارسال به