1
الارشاد

ترجمه الارشاد: در شناسائی مقام چهارده معصوم علیهم‌السلام و زندگانی ایشان جلد ۱

مشخصات کتاب

سرشناسه: مفید، محمدبن محمد، ۳۳۶- ۴۱۳ق.

عنوان قراردادی: الارشاد فی معرفه حجج‌الله علی العباد. فارسی- عربی.

عنوان و نام پدیدآور: الارشاد: در شناسائی مقام چهارده معصوم علیهم‌السلام و زندگانی ایشان/ للشیخ المفید؛ ترجمه و شرح فارسی محمدباقر ساعدی خراسانی؛ بتصحیح محمدباقر بهبودی.

مشخصات نشر: تهران: اسلامیه، ۱۳۷۶.

مشخصات ظاهری: ۷۱۹ ص.

شابک: ۹۶۴-۴۸۱-۰۰۰-۷‌۱۶۰۰۰ریال: ؛ ۲۵۰۰۰ ریالچاپ پنجم

وضعیت فهرست نویسی: فیپا

یادداشت: چاپ چهارم: ۱۳۷۸

یادداشت: چاپ پنجم، ۱۳۸۰.

یادداشت: چاپ ششم: ۱۳۸۵ (فیپا).

عنوان دیگر: الارشاد فی معرفه حجج‌الله علی العباد. فارسی- عربی.

موضوع: ائمه اثناعشر.

موضوع: امامت.

شناسه افزوده: ساعدی خراسانی، محمدباقر، مترجم.

شناسه افزوده: بهبودی، محمدباقر، ۱۳۰۸ -، مصحح.

رده بندی کنگره: BP۳۶/م‌۷الف‌۴۰۴۱ ۱۳۷۶

رده بندی دیویی: ۲۹۷/۹۵

شماره کتابشناسی ملی: م‌۷۷-۷۴۶۶

مقدمه مترجم:

اشاره

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

الْحَمْدُ لِلَّهِ، وَ سَلامٌ عَلی عِبادِهِ الَّذِینَ اصْطَفی.

اما بعد پس از آنکه کتاب حقائق فیض کاشانی و کتاب مصباح الشریعه منسوب به حضرت صادق علیه السلام را ترجمه کرده و چند سال قبل در تهران طبع و منتشر گردید، برای آنکه هر چه بیشتر از عنایات ربانی حضرت پروردگار بهره‌مند شوم و هم خدمت بیشتری به عالم دین و دیانت کرده باشم، از خدای متعال توفیق و کمک خواسته و با نظر لطف و مرحمت اهل بیت عصمت و طهارت کتاب ارشاد مفید را که از مدارک معتبر شیعه و در تاریخ ائمه اطهار و معرفی شئون امامت است، ترجمه نمودم، امید است مورد قبول پیشگاه مقدسشان قرار گیرد بمنه و کرمه.

کتاب ارشاد یکی از کتب مهم و معتبریست که همواره مورد توجه عوام و خواص بوده و در عین حال که مختصر و موجز تدوین شده بسیاری از مهمات و تواریخ زندگی ائمه طاهرین (ع) را در بر دارد.

این کتاب در دو مجلد گرد آمده:

معرفی کتاب‌

مجلد اول آن، شامل زندگی امیر المؤمنین ع و کلمات و حالات و اصحاب و خدمات و قدمهای مؤثر آن جناب بوده و از چندین باب و فصل تشکیل شده و پایان آن را بذکر فرزندان آن حضرت خاتمه داده.

و جلد دوم آن، مشتمل بر ذکر یازده نفر فرزندان آن حضرت است که پس از وی حائز مقام خلافت الهی بوده‌اند و این مجلد نیز مانند مجلد اول مشتمل بر فصول و ابواب بوده و زندگی یک یک از معصومین علیهم السلام را بتفصیل و اجمال توضیح داده.

غرض مؤلف بزرگوار از این اجمال نه از نظر بی‌اطلاعی یا سهو و اشتباه بوده بلکه آنچه را در این کتاب آورده موافق با مقصود و کافی برای معرفی شخصیت خاندان عصمت دیده است.

و چنانچه از مقدمه کتاب استفاده می‌شود، شخصی از او درخواست کرده چنین کتابی در باره حضرات معصومین و تاریخ زندگی و بخشی از اخبار آنان تدوین نماید شیخ مفید هم خواسته ویرا اجابت کرده و کتاب حاضر را که کافل مهمات زندگی آنهاست و در واقع حق را از باطل جدا میکند گردآورده‌

نام و نسب و شهرت:

کنیه‌اش ابو عبد اللَّه و نامش محمد و نام پدرش محمد و جدش نعمانست و نسب او بطوری که نجاشی در رجالش آورده به یعرب بن قحطان که ریشه تازیان بدو میپیوندد میرسد وی از قبیله حارث و شهرتش مفید یا شیخ مفید و یا بمناسبت آنکه پدرش محمد، ملقب بمعلم بوده او را ابن المعلم میگفته‌اند و بلکه بعضی او را بهمین لقب می‌شناخته و در کتب خود بهمین لقب معرفی کرده‌اند و سبب

ترجمه الإرشاد،


الارشاد
تعداد بازدید : 9564
صفحه از 343
پرینت  ارسال به