1
معانی الاخبار (ترجمه)

متن و ترجمه معانی‌الاخبار جلد۱

مشخصات کتاب

سرشناسه: ابن بابویه، محمد بن علی، ۳۱۱-۳۸۱ق.

عنوان قراردادی: معانی الاخبار.فارسی

عنوان و نام پدیدآور: متن و ترجمه معانی‌الاخبار / تالیف شیخ صدوق (ابن‌بابویه) ابی‌جعفر محمدبن علی‌بن‌الحسین قمی ؛ مترجم عبدالعلی محمدی‌شاهرودی.

مشخصات نشر: تهران: دارالکتب‌الاسلامیه، -۱۳۷۷

مشخصات ظاهری: ۲ ج.

شابک: دوره: ۹۶۴-۴۴۰-۰۶۴-X ؛ ۱۲۰۰۰۰ ریال (دوره، چاپ چهارم) ؛ ۳۰۰۰۰ ریال: ج. ۱: ۹۶۴-۴۴۰-۰۶۲-۳ ؛ ۱۵۰۰۰ ریال (ج. ۱، چاپ دوم) ؛ ۶۰۰۰۰ ریال (ج.۱، چاپ چهارم) ؛ ج. ۲: ۹۶۴-۴۴۰-۰۶۳-۱

یادداشت: فارسی-عربی.

یادداشت: ج.۱ (چاپ اول: ۱۳۷۲)..

یادداشت: ج. ۱ (چاپ دوم: ۱۳۷۷).

یادداشت: ج. ۱ و ۲ (چاپ سوم: ۱۳۸۵).

یادداشت: ج. ۱و۲ (چاپ چهارم: ۱۳۸۹).

موضوع: احادیث شیعه -- قرن ۴ق.

شناسه افزوده: محمدی شاهرودی، عبدالعلی، ۱۳۲۱ -، مترجم

رده بندی کنگره: BP۱۲۹/الف‌۲م‌۶۰۴۱ ۱۳۷۷

رده بندی دیویی: ۲۹۷/۲۱۲

شماره کتابشناسی ملی: م‌۷۷-۱۸۵۸۲

[مقدمه مترجم]

اشاره

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

زمان، زمان جاهلیّت بود و ظلمت، ابرهای تیره و قیرگون اوهام و خرافات، روزنه امید و سعادت بشری را تیره و تار ساخته بود. در چنین شرائطی کسی راه را از بیراهه تشخیص نمی‌داد، و هر روزی که خورشید طلوع و غروب می‌کرد انسانها خویشتن را در کوره راه جدیدی می‌دیدند و بیشتر به وادی تباهی کشانیده می‌شدند.

اهریمنانی که برای تاراج گوهر عزّت و شرف انسانیت در کمین بودند، با استفاده از فرصت بدست آمده بر کاروان بشریّت شبیخون زدند؛ آنان را در بند خیالات نیش‌غولی شیطانی خویش به زنجیر کشیده، و در حصار هوی و هوس زندانی نمودند. و همچنان که بر این موفّقیّت خود افتخار کرده و عربده‌های مستانه سر می‌دادند ناگاه اشعّه فروزان خورشید نبوّت از افق سینه رسول خدا محمّد بن عبد الله صلّی اللَّه علیه و آله و سلم بر دمید و بر آن ابرها چیره گشته، سینه ظلمت کفر را درید، و شعله آتشکده‌های مجوس را بخمودی کشید، و طنین کوبنده فریاد حق‌پرستی و رهائی از پرستش اصنام و خدایان دروغین و قطع ایادی ظلم و ستم را به گوش یغماگران مست قدرت رسانید و صاعقه‌وار کنگره کاخ بیدادگران ملقّب به دادگر را فرو ریخت.

بشریّت در بند اوهام آن روزگار، چون نخستین پرتو سپیده‌دم آزادی را در چشم‌انداز خود دید، و فریاد رهائی بگوشش رسید، با تبسّمی از امید که بر گوشه لبانش نقش بسته بود خود را آماده یک جهش رهائی بخش ساخت.

معانی الأخبار / ترجمه محمدی، مقدمه،


معانی الاخبار (ترجمه)
  • نام منبع :
    معانی الاخبار (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 29858
صفحه از 403
پرینت  ارسال به