87
تفسیر مجمع البیان (ترجمه)

[سوره النساء (۴): آيه ۲۳]... ص: ۹۰

اشاره

حُرِّمَتْ عَلَيْكُمْ أُمَّهاتُكُمْ وَ بَناتُكُمْ وَ أَخَواتُكُمْ وَ عَمَّاتُكُمْ وَ خالاتُكُمْ وَ بَناتُ الْأَخِ وَ بَناتُ الْأُخْتِ وَ أُمَّهاتُكُمُ اللاَّتِي أَرْضَعْنَكُمْ وَ أَخَواتُكُمْ مِنَ الرَّضاعَةِ وَ أُمَّهاتُ نِسائِكُمْ وَ رَبائِبُكُمُ اللاَّتِي فِي حُجُورِكُمْ مِنْ نِسائِكُمُ اللاَّتِي دَخَلْتُمْ بِهِنَّ فَإِنْ لَمْ تَكُونُوا دَخَلْتُمْ بِهِنَّ فَلا جُناحَ عَلَيْكُمْ وَ حَلائِلُ أَبْنائِكُمُ الَّذِينَ مِنْ أَصْلابِكُمْ وَ أَنْ تَجْمَعُوا بَيْنَ الْأُخْتَيْنِ إِلاَّ ما قَدْ سَلَفَ إِنَّ اللَّهَ كانَ غَفُوراً رَحِيماً (۲۳)

«۱»

ترجمه... ص: ۹۰

حرام است بر شما مادرانتان و دخترانتان و خواهرانتان و عمه‌هايتان و خاله‌هايتان و دختران برادر و دختران خواهر و مادرانتان كه شيرتان داده‌اند و خواهرانتان كه با هم از يك پستان شير خورده‌ايد و مادران زنانتان و دختران همسرانتان كه در تربيت شما هستند و با مادرانشان آميزش كرده‌ايد و اگر آميزش نكرده‌ايد، گناهي بر شما نيست و همسران فرزنداني كه از پشت شما هستند و جمع كردن ميان دو خواهر، مگر آنچه كه گذشته است. خداوند آمرزنده و رحيم است.

__________________________________________________

(۱)- آيه ۲۳ سوره نساء جزء ۴

ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‌۵،


تفسیر مجمع البیان (ترجمه)
86

وَ ساءَ سَبِيلًا: اين ازدواج فاسد، راه بدي است.

از اين آيه استنباط مي‌شود كه زني كه در ازدواج پدر انسان بوده است، نمي‌توان با او ازدواج كرد. خواه پدر با او آميزش كرده باشد يا نكرده باشد. اين مطلب اتفاقي است.

اختلاف در اين است كه اگر مردي با زني زنا كرد، آيا آن زن بر پسر او حرام مي‌شود يا نه؟ از عموم آيه مي‌توان استفاده كرد كه در اين فرض هم حرام است زيرا كلمه نكاح بمعني وطي هم بكار رفته است و اصل در معناي نكاح همين است و استعمال نكاح در عقد فرع است، بنا بر اين سزاوار است كه كلمه «نكاح» را در آيه شريفه، بر هر دو معني حمل كنيم.

نكته ديگر اين است كه: همانطوري زن پدر بر پسر حرام است، زن پدر پدر و...

بر پسر و پسر پسر و... حرام است و در اين مساله خلافي نيست

ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‌۵،

  • نام منبع :
    تفسیر مجمع البیان (ترجمه)
    موضوع :
    قرن 14
تعداد بازدید : 5938
صفحه از 317
پرینت  ارسال به