119
روضة الکافی (ترجمه)

در فرار از وبا

[۸۵] حلبی می‌گوید: از امام صادق علیه السّلام پیرامون وبایی پرسش کردم که در برزنی از شهر مصر پدید آمده بود و شخصی به برزن دیگری انتقال می‌یابد یا از مصر به سرزمین دیگری می‌رود. امام علیه السّلام فرمود: اشکالی ندارد، پیامبر هنگامی آن را ممنوع داشت که این بیماری در میان مرزداران دشمن بود که میانشان و با افتاده بود و همه از وبا می‌گریختند. پس پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم فرمود: گریزنده از آن همچون گریزنده از جنگ است تا مبادا مراکزشان از نیرو تهی گردد.

سه چیز که همه انسانها بدان مبتلایند

[۸۶] امام صادق علیه السّلام فرمود: سه چیز است که نه پیامبر و نه شخص کمتر از او از آن رهایی نیابند: اندیشیدن با پریشان فکری پیرامون آفرینش و فال بد زدن و حسادت مگر آنکه مؤمن حسادتش را به کار نزند.

حدیث در درمان تب‌

[۸۷] علی بن ابو حمزه به نقل از امام کاظم علیه السّلام می‌گوید که آن حضرت به من فرمود:

هفت ماه است که تب می‌کنم و پسرم هم دوازده ماه تب کرد و این تب بر ما فزونی می‌گیرد، و احساس می‌کنم که این تب در همه پیکرم نیست و گاهی در بالای تن احساس می‌شود و در پائین خیر، و گاهی در پائین احساس می‌شود و بالاخیر. عرض کردم: قربانت گردم اگر اجازه دهی برایت حدیثی را باز گویم که ابو بصیر از جدّت نقل کرده است؟

حضرت صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم هر گاه تب می‌کرد از آب سرد یاری می‌جست و ایشان در این هنگام دو جامه داشت: جامه‌ای در آب سرد و جامه‌ای بر تن که جای آن دو را عوض می‌کرد و سپس چنان ندا می‌داد که بر در خانه نیز صدای او شنیده می‌شد: ای فاطمه دختر محمّد! حضرت کاظم علیه السّلام فرمود: راست گفتی. عرض کردم: قربانت گردم آیا برای تب خود

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
118

أَعْمالَکُمْ... «۱»، بدان خداوند از تو چیزی نمی‌پذیرد مگر به دادگری سخن بگویی.

پنج حرمت الهی‌

[۸۲] امام صادق علیه السّلام فرمود: برای خداوند سبحان در بلادش پنج حرمت است: حرمت رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم و حرمت خاندان رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم و حرمت کتاب خداوند عزّ و جلّ و حرمت کعبه خانه خدا و حرمت انسان مؤمن.

رحمت خدا بر انسان مؤمن از چهل سال به بالا

[۸۳] علی بن مغیره به نقل از امام صادق علیه السّلام می‌فرماید که شنیدم حضرت می‌فرمود:

هر گاه مؤمنی به چهل سالگی رسد خداوند او را از سه درد ایمن سازد: پیسی، خوره، و دیوانگی؛ و هر گاه پنجاه ساله شد خداوند حسابش را سبک گرداند؛ و هر گاه به شصت سالگی رسید خداوند توبه را نصیب او گرداند؛ و هر گاه به هفتاد سالگی رسید آسمانیان او را دوست بدارند؛ و هر گاه هشتاد ساله شد خداوند فرمان دهد حسناتش را بنویسند و گناهانش را بزدایند؛ و هر گاه به نود سالگی رسید خداوند گناهان پیشین و پسین او را بیامرزد و چنین نویسد: اسیر خدا در زمین. و در روایت دیگری آمده است: و هر گاه به صد سالگی رسید پس همان است پست‌ترین بخش عمر او.

وضع انسان در چهل سالگی‌

[۸۴] امام صادق علیه السّلام می‌فرمود: بنده تا رسیدن به چهل سالگی در امور خود از گونه‌ای فراخنا و گشادگی برخوردار است. پس چون به چهل سالگی رسد خداوند عزّ و جلّ به دو فرشته گماشته بر او وحی کند که من به بنده خود این عمر را بخشیدم، پس بر او سخت گیرید و خوب بپاییدش و هر کار کم و بیش و خرد و کلان او را بنویسید.

______________________________

(۱) «ای کسانی که ایمان آورده‌اید، از خدا پروا دارید و سخنی استوار گویید، تا اعمال شما را به صلاح آورد» (سوره احزاب/ آیه ۷۰ و ۷۱).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 13499
صفحه از 420
پرینت  ارسال به