157
روضة الکافی (ترجمه)

دو توجیه در هنگام سفر و برآوردن حاجت‌

[۱۰۹] امام صادق علیه السّلام می‌فرماید: هر که آهنگ سفر کند باید روز شنبه بیرون رود که اگر در روز شنبه سنگی از کوه فرو غلتد خداوند سبحان آن را به جای نخستش برگرداند، و هر که برآوردن نیازش سخت گشت باید آن را روز سه‌شنبه طلب کند، چه، این همان روزی است که خداوند در آن آهن را برای داود نرم کرد.

وصف حال مردم در روز قیامت‌

[۱۱۰] امام صادق علیه السّلام می‌فرماید: مردم به روز رستخیز که در برابر خداوند بایستند همچون تیرند در ترکش، هر کس جز به مقدار جای پای خود مکانی نمی‌یابد همچون تیر در ترکش که نمی‌تواند این سو و آن سو رود.

داستان گردش امام صادق علیه السّلام در باغهای کوفه‌

[۱۱۱] حفص می‌گوید: امام صادق علیه السّلام را دیدم که در میان باغهای کوفه گردش می‌کرد، پس به نخله خرمایی رسید و نزد آن وضو گرفت و به رکوع و سجود پرداخت و من در یک سجده او پانصد ذکر تسبیح برشمردم، و سپس به نخله تکیه داد و دعایی خواند، و سپس فرمود: ای حفص! بخدا سوگند این همان نخله‌ای است که خداوند به مریم فرمود:

وَ هُزِّی إِلَیْکِ بِجِذْعِ النَّخْلَةِ تُساقِطْ عَلَیْکِ رُطَباً جَنِیًّا «۱».

تأمین هزینه دنیا و آخرت از زبان حضرت یحیی علیه السّلام‌

[۱۱۲] امام صادق علیه السّلام می‌فرماید که عیسی علیه السّلام فرمود: تأمین هزینه دنیا و آخرت هر دو سخت باشد، اما به چیزی از هزینه دنیا دست نمی‌بری مگر آنکه می‌بینی تبهکاری پیش از

______________________________

(۱) «و تنه درخت خرما را به طرف خود [بگیر و] بتکان، بر تو خرمای تازه می‌ریزد» (سوره مریم/ آیه ۲۵).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
156

باید از پهلویی که بر آن خوابیده به پهلوی دیگر بغلتد و بگوید: إِنَّمَا النَّجْوی مِنَ الشَّیْطانِ لِیَحْزُنَ الَّذِینَ آمَنُوا وَ لَیْسَ بِضارِّهِمْ شَیْئاً إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ «۱»، و سپس بگوید: پناه می‌برم به آنچه فرشتگان مقرّب خدا و پیامبران مرسل و بنده‌های خویش بدان پناه برند از شرّ آنچه در خواب دیدم و از شرّ شیطان رجیم.

دستور پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم به حضرت زهرا علیها السّلام در باره خوابی که دیده بود

[۱۰۷] ابو الورد به نقل از امام باقر علیه السّلام می‌گوید که پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم در باره خوابی که فاطمه علیها السّلام دیده بود به ایشان فرمود: بگو: پناه می‌برم بدان چه پناه می‌برند فرشتگان مقرّب او و پیامبران مرسل او و بندگان خوب و شایسته‌اش از شرّ آنچه در این شب به خواب دیدم که مبادا از آن به من بدی رسد و یا آنچه دلخواهم نیست، و سپس از پهلوی چپت سه بار بگرد.

حدیث محاسبه نفس‌

[۱۰۸] حفص بن غیاث می‌گوید: امام صادق علیه السّلام می‌فرماید: هر گاه یکی از شما تصمیم بگیرد از خدایش چیزی نخواهد مگر آنچه خود به او عطا کند باید از هر آنچه مردم دارند نومید گردد و امیدی جز بخدای سبحان نداشته باشد، پس هر گاه خداوند عزّ و جلّ این را از قلب او بداند چیزی از خدا نخواهد مگر آنکه به وی عطا کند. پس شما خود را محاسبه کنید پیش از آنکه محاسبه‌تان کنند، زیرا در قیامت پنجاه بازداشتگاه است که درنگ در هر کدام هزار سال به طول می‌انجامد، و سپس این آیه را خواند: فِی یَوْمٍ کانَ مِقْدارُهُ أَلْفَ سَنَةٍ مِمَّا تَعُدُّونَ «۲».

______________________________

(۱) «چنان نجوایی صرفا از [القاآت] شیطان است تا کسانی را که ایمان آورده‌اند دلتنگ گرداند و [لی] جز به فرمان خدا هیچ آسیبی به آنها نمی‌رساند» (سوره مجادله/ آیه ۱۰).

(۲) «در روزی که مقدارش- آنچنان که شما [آدمیان] برمی‌شمارید- هزار سال است به سوی او بالا می‌رود» (سوره سجده/ آیه ۵).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 13495
صفحه از 420
پرینت  ارسال به