159
روضة الکافی (ترجمه)

خطاب خداوند به مشرکان در برخورد با پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم‌

[۱۱۵] امام باقر علیه السّلام می‌فرماید: جابر بن عبد اللَّه به من خبر داد مشرکان هر گاه به پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم می‌گذشتند که پیرامون خانه خدا مشغول طواف است یکی تا کمر خم می‌شد و دیگری جامه بر سر می‌کشید تا رسول خدا او را نبیند و خداوند سبحان این آیه را فرو فرستاد: أَلا إِنَّهُمْ یَثْنُونَ صُدُورَهُمْ لِیَسْتَخْفُوا مِنْهُ أَلا حِینَ یَسْتَغْشُونَ ثِیابَهُمْ یَعْلَمُ ما یُسِرُّونَ وَ ما یُعْلِنُونَ... «۱».

سخن امام باقر علیه السّلام در مراتب آفرینش‌

[۱۱۶] امام باقر علیه السّلام می‌فرماید: خداوند عزّ و جلّ بهشت را پیش از دوزخ آفرید و فرمانبری را پیش از سرکشی و رحمت را پیش از غضب و خیر را پیش از رشد و زمین را پیش از آسمان و زندگی را پیش از مرگ و خورشید را پیش از ماه و نور را پیش از تاریکی.

سخن امام صادق علیه السّلام در مراتب آفرینش‌

[۱۱۷] عبد اللَّه بن سنان می‌گوید: شنیدم که امام جعفر صادق علیه السّلام می‌فرمود: خداوند خیر را روز یک شنبه آفرید و خدا را نسزد که شر را پیش از خیر آفریده باشد، و در روز یک شنبه و دوشنبه زمینها را آفرید، و روز سه شنبه قوتهای آنها را آفرید، و آسمانها را روز چهارشنبه و پنجشنبه، و قوتهای آنها را روز جمعه بیافرید، و این است مفهوم سخن پروردگار که:... خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ ما بَیْنَهُما فِی سِتَّةِ أَیَّامٍ... «۲».

______________________________

(۱) «آگاه باشید که آنان دل می‌گردانند [و می‌کوشند] تا [راز خود را] از او نهفته دارند آگاه باشید آنگاه که آنان جامه‌هایشان را بر سر می‌کشند [خدا] آنچه را نهفته و آنچه را آشکار می‌دارند، می‌دانند» (سوره هود/ آیه ۵).

(۲) «آسمانها و زمین و آنچه را که میان آن دو است در شش هنگام آفرید» (سوره سجده/ آیه ۴).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
158

تو بدان دست برده است، و در تأمین هزینه آخرت هم که یاوری نیابی تا در جمع آوری آن به تو یاری رساند.

طلب رفع حاجت مؤمن از غیر خدا (کافر یا مؤمن)

[۱۱۳] یونس بن عمّار می‌گوید: شنیدم که امام صادق علیه السّلام می‌فرمود: هر مؤمنی که شرح نیاز و سختی‌اش، نزد کافر یا مخالف مذهب خود برد چنان است که گویی شکایت خداوند عزّ و جل را نزد یکی از دشمنانش برده است، و هر مؤمنی که شرح نیاز و سختی نزد مؤمنی برد گویی شکایت نزد خداوند برده است.

داستان رحلت حضرت سلیمان‌

[۱۱۴] امام صادق علیه السّلام می‌فرماید که خداوند عزّ و جلّ به سلیمان بن داود وحی کرد که:

نشانه فرا رسیدن زمان مرگت درختی است که از بیت المقدس برآید که بدان «خرنوبه» گویند. فرمود: روزی سلیمان دید که این درخت از بیت المقدس سر برآورده است.

سلیمان به آن درخت گفت: چه نام داری؟ و آن در پاسخ گفت: خرنوبه خوانده می‌شوم، در این هنگام سلیمان به سوی محرابش شتافت و در آن بر عصای خود تکیه زد و همان ساعت خرقه تهی کرد. امام علیه السّلام فرمود: جن و انس همه خدمت او می‌کردند و به فرمان او می‌شتافتند تا جایی که آنها می‌اندیشیدند که سلیمان زنده است و نمرده. هر بام و شام می‌دیدند که او در محرابش ایستاده و برجاست تا آنکه در عصایش موریانه پدید آمد و آن را بخورد و عصا شکست و سلیمان به رو بر زمین افتاد. آیا نشنیده‌ای که خداوند می‌فرماید: فَلَمَّا خَرَّ تَبَیَّنَتِ الْجِنُّ أَنْ لَوْ کانُوا یَعْلَمُونَ الْغَیْبَ ما لَبِثُوا فِی الْعَذابِ الْمُهِینِ «۱».

______________________________

(۱) «پس چون [سلیمان] فرو افتاد برای جنّیان روشن گردید که اگر غیب می‌دانستند در آن عذاب خفّت‌آور [باقی] نمی‌ماندند» (سوره سبأ/ آیه ۱۴).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 13486
صفحه از 420
پرینت  ارسال به