163
روضة الکافی (ترجمه)

حدیث کسی که در اسلام متولد شود

[۱۲۶] امام باقر علیه السّلام می‌فرماید: هر که در اسلام، آزاد زاده شود عرب است، و هر که عهدی دارد و بدان عمل کند وابسته پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم است، و هر که به رغبت خویش اسلام آرد مهاجر شمرده شود.

حدیث دارنده نعمت اسلام‌

[۱۲۷] امام صادق علیه السّلام می‌فرماید که پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم فرمود: هر که بامداد را به شام رساند و از سه چیز برخوردار باشد دنیا بر او تمام است. او کسی است که بام را به شام رساند در حالی که بدنش سالم است و از امنیت برخوردار است و توشه همان روز را دارد، و اگر چهارمی هم داشته باشد نعمت دنیوی و اخروی او هم تمام گردد که این همان اسلام است.

حدیث در فضیلت سخن‌

[۱۲۸] امام صادق علیه السّلام [به نقل از پدرش] به مردی که با ایشان بسیار سخن گفت فرمود:

ای مرد! آیا سخن خود را خوار و ناچیز می‌شماری؟ بدان که خداوند عزّ و جلّ پیامبران خود را با طلا و نقره نفرستاده است و تنها ساز و برگ آنها همان «سخن» بوده است و خدای خود را با همان سخن و نشانه‌ها و رهنمودهایش به مردم می‌شناسانده‌اند.

حدیث در چیره‌گی انسان بر آفریده‌ها و چیره‌گی مرگ بر انسان‌

[۱۲۹] پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم می‌فرماید: خداوند، آفریده‌ای را نیافریده است مگر آنکه بر آن فرماندهی قرار داده که بر آن چیرگی دارد، و این برای آن است که چون خداوند تبارک و تعالی دریاهای شیب را بیافرید بر خود بالیدند و جوشیدند و گفتند: چه چیز بر ما چیرگی تواند یافت؟ و خداوند زمین را آفرید و آن را بر پشت دریا پهن کرد و گسترد و دریا

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
162

دوست مرا بخوانید. آن دو گفتند: ما را دیده است، اگر ما را می‌خواست با ما سخن می‌گفت. پس کسی نزد علی علیه السّلام فرستادند. پس چون علی علیه السّلام آمد خود را روی او انداخت و با او بسیار سخن گفت و هنگامی که این دیدار به پایان رسید آن دو گفتند: به تو چه گفت؟ علی علیه السّلام فرمود: به من گفت هزار باب از علم که از هر بابی هزار باب دیگر گشوده می‌گردد.

یک توجیه برای وسعت روزی‌

[۱۲۴] موسی بن عمر بن بزیع می‌گوید: به امام رضا علیه السّلام عرض کردم: همانا مردم روایت می‌کنند که چون پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم از راهی می‌رفت از راهی دیگر بازمی‌گشت آیا پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم چنین می‌کرد؟ امام علیه السّلام فرمود: آری، و من هم چنین می‌کنم و تو نیز چنین کن، و سپس به من فرمود: این کار روزی آورتر است.

حدیث در حفظ آبروی برادر مؤمن‌

[۱۲۵] محمد بن فضل می‌گوید: به امام کاظم علیه السّلام عرض کردم: قربانت گردم، از یکی از برادرانم خبری می‌رسد که آن را نمی‌پسندم و وقتی از خود او می‌پرسم وی منکر آن می‌شود با آن که گروه مورد اعتمادی آن را از او نقل می‌کنند. امام علیه السّلام در پاسخ فرمود: ای محمّد! گوش و چشمت را پیرامون برادرت تکذیب کن، و اگر پنجاه سوگند خورنده نزد تو گواهی دهند و او سخن دیگری گوید سخن برادر خود را تصدیق و سخن آنان را تکذیب کن، و از او خبری را منتشر نکن که موجب زشتی او گردد و آبرویش را بریزد که اگر چنین کنی از کسانی خواهی بود که خداوند در باره آنها فرموده: إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفاحِشَةُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ «۱».

______________________________

(۱) «کسانی که دوست دارند که زشتکاری در میان آنان که ایمان آورده‌اند شیوع پیدا کند برای آنان عذابی پر درد خواهد بود» (سوره نور/ آیه ۱۹).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 15281
صفحه از 420
پرینت  ارسال به