179
روضة الکافی (ترجمه)

اجازه نابودی بنی امیّه از سوی خداوند

[۱۶۵] از امام صادق علیه السّلام روایت است که فرمود: همانا خداوند والانام هفت روز پس از آنکه جنازه زید را سوزانیدند اجازه نابودی بنی امیه را صادر فرمود.

خداوند و حافظ دوست‌

[۱۶۶] عبید بن زراره به نقل از امام صادق علیه السّلام فرمود: همانا خداوند والانام هر کس را که دوستش را حفظ کند حفظ خواهد کرد.

سخن امام صادق علیه السّلام پیرامون طواف‌کنندگان کعبه معظّمه‌

[۱۶۷] سماعه می‌گوید: که من در خدمت امام کاظم علیه السّلام نشسته بودم و مردم در دل شب، طواف کعبه می‌کردند. حضرت علیه السّلام فرمود: ای سماعه! بازگرد که کار این خلق به سوی ما باز می‌گردد و حساب آنها با ماست. هر چه گناه میان خود و خدا دارند [و حقّ النّاس نیست] بر خدا بایست کنیم و خواهش جدّی که از آن چشم پوشد و خدا آن را از ما بپذیرد، و هر چه گناه میان خود و بقیّه مردم دارند [حق النّاس است] از صاحبان حق بخواهیم که ببخشند و از بدهکاران نادیده بگیرند و آنها هم بپذیرند و خداوند عزّ و جلّ به آنها عوض دهد.

داستان عقد برادری میان سلمان و ابو ذر

[۱۶۸] صالح احول می‌گوید: از امام صادق علیه السّلام شنیدم که فرمود: پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم میان سلیمان و ابو ذر برادری برقرار کرد و بر ابو ذر شرط کرد که از سلمان نافرمانی نکند.

مسئولیت علما و دانشمندان‌

[۱۶۹] حارث بن مغیره می‌گوید: در راه مدینه امام صادق علیه السّلام با من برخورد کرد

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
178

مؤمن، مؤمن نامیده شد؟ او می‌گوید: عرض کردم: نمی‌دانم. فرمود: برای اینکه او بخداوند عزّ و جل ایمان می‌آورد و خدا هم امان نامه او را امضا می‌کند.

ناصبی و عاقبت آن در قرآن‌

[۱۶۲] حنان به نقل از امام صادق علیه السّلام می‌گوید که فرمود: ناصبی [دشمن خاندان محمّد صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم] باکی نداشته باشد که نماز بخواند یا زنا کند، به هر حال این آیه در باره او نازل شده است: عامِلَةٌ ناصِبَةٌ* تَصْلی ناراً حامِیَةً «۱».

آب فرات و مخالف علی علیه السّلام‌

[۱۶۳] گمان می‌کنم که عبد اللَّه بن سنان می‌گوید که امام صادق علیه السّلام فرموده: اگر جز دوست علی بر سر فرات آید و آبش تا دو پهلوی او برآید و برق زند و او مشتی از آن را به کف گیرد و بگوید

«بسم اللَّه»

و پس از فراغت از آشامیدن بگوید

«الحمد للَّه»

، این آب برای او همچون خون ریخته شده و گوشت خوک حرام است.

سؤال امام صادق علیه السّلام از رفتار با زید

[۱۶۴] سلیمان بن خالد می‌گوید: امام صادق علیه السّلام به من فرمود: شما با عموی من زید چه کردید؟ عرض کردم: آنها از وی پاسبانی می‌کردند [یعنی هنگامی که بالای چوبه دار بود] و چون مردم کم شدند [به هنگام شب] ما جنازه او را برگرفتیم و در کنار فرات در حاشیه‌جویی به خاک سپردیم، و چون صبح شد سواران به جستجوی او پرداختند و او را یافتند و سوزاندند. امام علیه السّلام فرمود: چرا به او آهن نبستید و او را در نهر فرات نینداختید؟

درود خدا بر او و نفرین الهی بر کشنده‌اش.

______________________________

(۱) «تلاش کرده و رنجدیده، در آتش سوزان درافتند» (سوره غاشیه/ آیه ۳ و ۴).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 13480
صفحه از 420
پرینت  ارسال به