203
روضة الکافی (ترجمه)

[۲۱۱] ابو جناده به نقل از امام موسی بن جعفر علیه السّلام روایت می‌کند که در این آیه چنین فرمود: أُولئِکَ الَّذِینَ یَعْلَمُ اللَّهُ ما فِی قُلُوبِهِمْ فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ [فقد سبقت علیهم کلمة الشقاء و سبق لهم العذاب] وَ عِظْهُمْ وَ قُلْ لَهُمْ فِی أَنْفُسِهِمْ قَوْلًا بَلِیغاً «۱».

[۲۱۲] برید بن معاویه می‌گوید: امام باقر علیه السّلام این آیه را چنین خواند:.. أَطِیعُوا اللَّهَ وَ أَطِیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ [فان خفتم تنازعا فی الامر فارجعوا إِلَی اللَّهِ وَ الرَّسُولِ و الی أُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ] «۲»، و سپس فرمود: چگونه خدا دستور به فرمانبری از آنها دهد و از سویی اجازه در اختلاف و نزاع با آنها دهد. این دستورات را به کسانی داده که دستور زیر را به آنها خطاب کرده: أَطِیعُوا اللَّهَ وَ أَطِیعُوا الرَّسُولَ.

داستان قوم صالح علیه السّلام‌

[۲۱۳] ابو حمزه به نقل از امام باقر علیه السّلام نقل می‌کند که فرمود: پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم از جبرئیل پرسید: نابودی قوم صالح چگونه بود؟ جبرئیل گفت: ای محمّد! صالح در حالی به پیامبری قومش برانگیخته شد که شانزده ساله بود و تا صد و بیست سالگی در میان این قوم بسر برد و در این مدّت در خیر، او را پاسخ ندادند. آنها هفتاد بت داشتند که به جای خدا می‌پرستیدند. صالح چون این را از ایشان بدید گفت: ای قوم! من در حالی به سوی شما فرستاده شدم که شانزده ساله بودم و اینک صد و بیست ساله‌ام. اکنون برای شما دو پیشنهاد دارم، یا از من بخواهید تا از خدای خود درخواستی کنم و در آنچه خواستید در دم

______________________________

(۱) «اینان کسانی هستند که خدا می‌داند در دلهایشان چیست، پس تو از آنها درگذر [که براستی سرنوشت شقاوت بر ایشان گذشته و عذاب بر آنها پیش‌بینی شده] و با آنها در باره خودشان سخن رسا بگو» (سوره نساء/ آیه ۶۳).

(۲) «از خدا فرمان برید و از رسول خدا و صاحب الامر خود [و اگر از نزاع در چیزی ترسیدید آن را بخدا و رسول برگردانید و در باره آن به صاحب الامر رجوع کنید]. سپس فرمود: چگونه فرمان دهد به طاعت آنها و اجازه دهد که با آنها نزاع شود. همانا این دستور رجوع برای حل اختلاف را به کسانی داده که به آنها گفته شده: أَطِیعُوا اللَّهَ وَ أَطِیعُوا الرَّسُولَ» (سوره نساء/ آیه ۵۹).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
202

داستان یک رؤیای صادقانه‌

[۲۰۷] ابو بصیر می‌گوید: از امام صادق علیه السّلام شنیدم که می‌فرمود: مردی در فاصله چند فرسنگی از مدینه خوابی دید، پس بدو گفتند: به مدینه برو و بر جنازه امام باقر علیه السّلام نماز بخوان که فرشتگان او را در بقیع غسل می‌دهند. آن مرد به مدینه آمد و دید امام باقر علیه السّلام رحلت فرموده است.

تأویل برخی از آیات‌

[۲۰۸] امام صادق علیه السّلام می‌فرماید که بخدا سوگند جبرئیل، این آیه را... وَ کُنْتُمْ عَلی شَفا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَأَنْقَذَکُمْ مِنْها بمحمّد «۱» چنین بر محمّد صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم نازل کرده است.

[۲۰۹] امام صادق علیه السّلام فرموده است: این آیه: لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتَّی تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ «۲» را چنین بخوان.

[۲۱۰] ابو بصیر از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کند که این آیه را چنین قرائت کرد: وَ لَوْ أَنَّا کَتَبْنا عَلَیْهِمْ أَنِ اقْتُلُوا أَنْفُسَکُمْ [و سلّموا للامام تسلیما] أَوِ اخْرُجُوا مِنْ دِیارِکُمْ ما فَعَلُوهُ إِلَّا قَلِیلٌ مِنْهُمْ وَ لَوْ أَنَّهُمْ فَعَلُوا ما یُوعَظُونَ بِهِ لَکانَ خَیْراً لَهُمْ وَ أَشَدَّ تَثْبِیتاً «۳»: و این آیه را چنین فرمود:... ثُمَّ لا یَجِدُوا فِی أَنْفُسِهِمْ حَرَجاً مِمَّا قَضَیْتَ [من امر الموالی] وَ یُسَلِّمُوا [للَّه الطاعة] تَسْلِیماً «۴».

______________________________

(۱) «شما بر پرتگاه دوزخ بودید و خدا شما را [به محمّد] از آن رهایی بخشید» (سوره آل عمران/ آیه ۱۰۳).

(۲) «هرگز به نیکی نخواهید رسید مگر آنکه آنچه را دوست دارید انفاق کنید» (سوره آل عمران/ آیه ۹۲).

(۳) «و اگر ما بر آنها بنویسیم و فرمان دهیم که خود را بکشید [بخوبی تسلیم امام شوید] یا از خانه‌های خود کوچ کنید [برای رضایت امام] جز اندکی آن را اجرا نکنند، و اگر مخالفان انجام دهند آنچه را بدانها پند داده شود بر ایشان بهتر و پابرجاتر است» (سوره نساء/ آیه ۶۶).

(۴) «سپس ملالی نیابند در دل خود از آنچه حکم کرده‌ای [در مورد فرمان امام و والی] و بخوبی [طاعت خدا را) گردن نهند» (سوره نساء/ آیه ۶۵).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 13502
صفحه از 420
پرینت  ارسال به