219
روضة الکافی (ترجمه)

حکومت مصر گماشته بود، و او همان کسی است که در روز فتح مکه، پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم خونش را هدر دانست. او از کسانی بود که برای پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم قرآن می‌نوشت و چون خداوند از آسمان نازل می‌فرمود: «أَنَّ اللَّهَ عَزِیزٌ حَکِیمٌ» او می‌نوشت: «إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ حَکِیمٌ». پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم به او می‌فرمود: این را ننویس و همان را بنویس که نازل شده، درست است که: «إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ حَکِیمٌ»، ولی همان را که به من نازل شده بنویس. ابن ابی سرح همان کسی بود که به منافقان می‌گفت: من از پیش خود مانند آنچه او [پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم] می‌آورد می‌گویم و او تغییرش نمی‌دهد، و از این رو خدا در باره‌اش این آیه را نازل فرمود: [۲۴۳] محمد بن مسلم می‌گوید: از امام باقر علیه السّلام پیرامون تفسیر این آیه شریفه:

وَ قاتِلُوهُمْ حَتَّی لا تَکُونَ فِتْنَةٌ وَ یَکُونَ الدِّینُ کُلُّهُ لِلَّهِ... «۱» پرسیدم. حضرت علیه السّلام فرمود:

هنوز تأویل این آیه نیامده. همانا رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم از سر نیازی که خود و اصحابش داشتند [و ناگزیر بودند با مشرکان و منحرفان بسازند] بدانها مهلت داد، و روزی که تأویل این آیه برسد این مهلت از آنها پذیرفته نشود بلکه کشته شوند تا خدای عزّ و جلّ به یگانگی پرستش شود و شرکی به جای نماند.

داستانی از جنگ بدر

[۲۴۴] معاویة بن عمّار می‌گوید: از امام صادق علیه السّلام شنیدم که می‌فرمود: این آیه: یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِمَنْ فِی أَیْدِیکُمْ مِنَ الْأَسْری إِنْ یَعْلَمِ اللَّهُ فِی قُلُوبِکُمْ خَیْراً یُؤْتِکُمْ خَیْراً مِمَّا أُخِذَ مِنْکُمْ وَ یَغْفِرْ لَکُمْ «۲» در باره عباس و عقیل و نوفل نازل شده است، و فرمود: همانا پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم در جنگ بدر نهی فرمود که مسلمانان کسی از بنی هاشم و نیز ابو البختری را بکشند و این چند تن اسیر شدند. پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم علی علیه السّلام را فرستاد و فرمود: ببین از بنی هاشم چه کسانی در میان اسیران هستند.

______________________________

(۱) «آنها را بکشید تا دیگر فتنه‌ای نباشد و همه دین برای خدا باشد» (سوره انفال/ آیه ۳۹).

(۲) «ای پیامبر! به اسیرانی که در دست شما هستند بگو: اگر خدا در دلهایتان نشان ایمان ببیند بهتر از آنچه از شما گرفته‌اند ارزانیتان خواهد داشت» (سوره انفال/ آیه ۷۰).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
218

بود:... فَعَمُوا وَ صَمُّوا... «۱»، و چون پیامبر رحلت فرمود:... ثُمَّ تابَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ... «۲» تا هنگامی که امیر المؤمنین علیه السّلام خلافت را به دست گرفت، امام علیه السّلام فرمود: (سپس دوباره کور و کر شدند) یعنی پس از آن حضرت تاکنون.

[۲۴۰] ابو عبیده حذّاء از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کند که پیرامون این فرموده الهی:

لُعِنَ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ بَنِی إِسْرائِیلَ عَلی لِسانِ داوُدَ وَ عِیسَی ابْنِ مَرْیَمَ... «۳» فرمود: مسخ شدن آنها به خوک به نفرین آن حضرت بود و مسخ شدن آنها به میمون با زبان عیسی بن مریم علیه السّلام نقش بست.

[۲۴۱] عمران بن میثم از امام صادق علیه السّلام روایت کرده که کسی این آیه را:... فَإِنَّهُمْ لا یُکَذِّبُونَکَ وَ لکِنَّ الظَّالِمِینَ بِآیاتِ اللَّهِ یَجْحَدُونَ «۴» بر امیر المؤمنین علیه السّلام بخواند، و حضرت علیه السّلام فرمود: آری، بخدا سوگند که آنها پیامبر را به سخت‌ترین گونه تکذیب کردند ولی جمله: «لا یُکَذِّبُونَکَ» به تشدید نیست بلکه «لا یُکَذِّبُونَکَ» به تخفیف است، یعنی چیز باطلی نیاوردند که بدان وسیله دعوت حق تو را دروغ سازند و از بین ببرند.

داستان ابن سرح‌

[۲۴۲] ابو بصیر می‌گوید: از یکی از دو امام باقر و صادق علیه السّلام پیرامون تفسیر این آیه شریفه:... وَ مَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَری عَلَی اللَّهِ کَذِباً أَوْ قالَ أُوحِیَ إِلَیَّ وَ لَمْ یُوحَ إِلَیْهِ شَیْ‌ءٌ... «۵» پرسیدم. فرمود: این آیه در باره ابن ابی سرح نازل شد که عثمان او را به

______________________________

(۱) «پس کور و کر شدند» (سوره مائده/ آیه ۷۱).

(۲) «آن گاه خدا توبه‌شان را پذیرفت» (سوره مائده/ آیه ۷۱).

(۳) «از بنی اسرائیل آنان که کافر شدند به زبان داود و عیسی بن مریم لعنت شدند» (سوره مائده/ آیه ۷۸).

(۴) «ولی اینان تنها تو را تکذیب نمی‌کنند بلکه این ستمگران سخن خدا را انکار می‌کنند» (سوره انعام/ آیه ۳۳).

(۵) «کیست ستمکارتر از آن کس که بخدا دروغ بست یا گفت که به من وحی شده و حال آنکه به او هیچ چیز وحی نشده بود» (سوره انعام/ آیه ۹۳).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 14195
صفحه از 420
پرینت  ارسال به