235
روضة الکافی (ترجمه)

فرمود: از سه کس امید خیری نرود: کسی که از معایب خویش آزرمی نداشته باشد و در نهان از خدای نترسد، و در پیری از گناه دست نشوید.

معنی شریف و کرم و بزرگواری‌

[۲۷۲] حجّال می‌گوید: به جمیل بن درّاج گفتم: رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم فرموده است: هر گاه شریف قومی نزد شما آمد او را ارجمند بشمارید. گفت: آری. گفتم: شریف چه کسی است؟ گفت: من این سؤال را از امام صادق علیه السّلام پرسیده‌ام و آن حضرت فرموده است:

شریف کسی است که دارایی داشته باشد. پرسیدم: شخص صاحب نژاد (اصیل) چه کسی است؟ فرمود: کسی که با دارایی خود یا دیگر امکاناتی که دارد کارهای نیک انجام دهد.

پرسیدم: کرم و بزرگواری چیست؟ فرمود: تقوا و پرهیزگاری.

حدیث در سختی‌ها

[۲۷۳] سکونی از امام صادق علیه السّلام روایت کرده است که رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم فرموده است:

چه سخت است غم و اندوه زنان و چه دور است جدایی مرگ، و سخت‌تر از اینها همه آن تهیدستی و کم‌توشه‌گی است که صاحبش هم چاپلوسی کند، بی‌آنکه چیزی بدو دهند.

حدیث یأجوج و مأجوج‌

[۲۷۴] ابن عباس می‌گوید: از امیر المؤمنین علیه السّلام در باره آفرینش پرسش شد؟ حضرت فرمود: خداوند هزار و دویست مخلوق در خشکی آفرید و هزار و دویست مخلوق در دریا، و فرزندان آدم هفتاد نژادند، و مردمان همگی فرزندان آدمند مگر یأجوج و مأجوج.

مردم سه گروهند

[۲۷۵] ابو بصیر از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: مردم سه گروهند: گروهی که از مایند و ما نیز از ایشانیم، و گروهی که خود را با انتساب به ما می‌آرایند، و کسانی که

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
234

آن را بپراکند و فرشتگانی بگمارد تا آنها را با تازیانه‌ها، بزنند و این همان برق است، و آن ابر بدین ترتیب بالا می‌رود، و سپس این آیه را تلاوت فرمود: وَ اللَّهُ الَّذِی أَرْسَلَ الرِّیاحَ فَتُثِیرُ سَحاباً فَسُقْناهُ إِلی بَلَدٍ مَیِّتٍ... «۱»، و نام این فرشته که ابر را می‌راند رعد است.

فوائد راستگویی و خوشرفتاری‌

[۲۶۹] مثنّی حنّاط و محمد بن مسلم می‌گویند: امام صادق علیه السّلام فرموده است: هر که زبانش راست گوید کردارش پاک گردد، و هر که نیّتش به نیکی گراید خداوند بر روزیش بیفزاید و هر که با خانواده خویش، رفتار خوش گرداند خداوند بر عمرش بیفزاید.

حدیث قدسی به فرزند آدم‌

[۲۷۰] امام صادق علیه السّلام به نقل از جدّش علی علیه السّلام و او به نقل از پیامبر اکرم علیه السّلام روایت می‌کند که خداوند تبارک و تعالی به فرزند آدم فرمود: اگر چشمت در دیدن بعضی از آنچه من بر تو حرام کرده‌ام با تو بستیزد پس من تو را با دو پلک بالا و پایین بر آن یاری رسانده‌ام، پس آن دو را بر هم نه و نگاه مکن، و اگر زبانت در گفتن پاره‌ای از آنچه من بر تو ناروا شمرده‌ام با تو به ستیز برخاست پس من تو را با دو لب بر آن یاری رسانده‌ام پس آن دو را بر هم نه و خاموشی گزین، و اگر عورتت در پاره‌ای از آنچه من بر تو حرام کرده‌ام با تو آهنگ کشمکش یافت من تو را به وسیله دو طبق بر آن یاری داده‌ام پس آن دو را بر هم نه و حرامی انجام مده. «۲»

سه کس که در آنها خیری نیست‌

[۲۷۱] یکی از وابستگان بنی هاشم از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کند که آن حضرت

______________________________

(۱) «آن خدایی که بادها را فرستد تا ابر را برانگیزد و ما آن را به بلدی مرده برانیم» (سوره فاطر/ آیه ۹).

(۲) «مجلسی قدس سرّه می‌گوید: شاید مقصود از (دو طبق) در جمله اخیر، رانها باشد، و مرحوم فیض در ج ۳ وافی جزء ۱۴ همین وجه را قایل شده است».

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 13487
صفحه از 420
پرینت  ارسال به