249
روضة الکافی (ترجمه)

حدیث اندام آدم علیه السّلام‌

[۳۰۸] مقاتل بن سلیمان می‌گوید: از امام صادق علیه السّلام پرسیدم: طول قامت آدم و حوّا آن هنگام که به زمین فرو درآمدند چه قدر بود؟ امام علیه السّلام فرمود: ما در کتاب علی بن ابی طالب علیه السّلام چنین یافته‌ایم که چون خدای عزّ و جلّ آدم و همسرش حوّا را به زمین در فرو فرستاد دو پای آدم روی بلندی کوه صفا بود و سرش زیر افق آسمان. آدم از گرمای خورشید به درگاه الهی نالیده خداوند عزّ و جلّ به جبرئیل وحی فرمود که آدم از گرمای فراوان آفتاب می‌نالد، جبرئیل او را در هم فشرد و قامتش هفتاد ذراع به ذراع خود آدم گردید، و حوّا را نیز در هم فشرد و او نیز قامتی به طول سی و پنج ذراع به ذراع خودش گشت.

حدیث در مسأله ارث‌

[۳۰۹] حارث بن مغیره می‌گوید: از امام صادق علیه السّلام پیرامون مردی پرسش کردم که پدرش در زمان جاهلیت اسیر شده و برده گشته است و این شخص نمی‌دانسته که پدرش چنین وضعی داشته مگر پس از آنکه در دوران اسلام، پشت به پشت از پدران، برده به دنیا آمده‌اند، و سپس این شخص آزاد شده. امام علیه السّلام فرمود: این شخص به همان پدرانی منسوب است که در اسلام برده بوده‌اند و از همان قبیله‌ای محسوب می‌شود که پدرش در آن قبیله برده شده، اگر در میان آنها معروف و شناخته شده باشد، و از همان پدران ارث می‌برد و آنها نیز از او ارث می‌برند.

سه خصلت مخصوص مؤمن‌

[۳۱۰] عبد المؤمن انصاری از امام باقر علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: همانا خدای تبارک و تعالی به مؤمن سه خصلت ارمغان کرده است: ارجمندی در دنیا و آخرت، رستگاری در دنیا و آخرت و هیبت در سینه ستم پیشگان.

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
248

کنی. آن گاه فرمود: روزی پدرم در حجر اسماعیل نشسته بود و در کنار او مردی بود که با او سخن می‌گفت، ناگاه وزغی را دید که با زبانش ولوله می‌کند. پدرم به آن مرد فرمود: آیا می‌دانی این وزغ چه می‌گوید؟ آن مرد گفت: نه، من سخن او را نمی‌فهمم. امام علیه السّلام فرمود:

می‌گوید: بخدا سوگند اگر عثمان را به دشنام یاد کنید من نیز تا این مرد این جا است علی را دشنام دهم. نیز پدرم فرمود: کسی از بنی امیه نمیرد مگر آنکه به صورت وزغی مسخ شود، و فرمود: هنگامی که مرگ عبد الملک فرا رسید به صورت وزغی مسخ شد و از نزد آنان که پیش او بودند بگریخت. آنان که نزد او بودند فرزندانش بودند، و چون او را از دست دادند بر آنها گران آمد و ندانستند چه کنند، و سرانجام بر آن شدند تنه درخت خرمایی را بیاورند و آن را به شکل مردی درآورند. آنها همین کار را کردند و به آن مجسمه چوبی زره‌ای آهنی پوشانیدند و در کفنش پیچیدند، و هیچ کس از آن آگاهی نیافت مگر من و فرزندانش.

آرزوی دیدار امام قائم علیه السّلام در تندرستی و عافیت‌

[۳۰۶] معاویة بن عمّار از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: هر گاه کسی از شما آرزوی دیدار حضرت قائم علیه السّلام را کند باید آرزو کند که این دیدار در تندرستی و عافیت باشد، زیرا خداوند، محمّد صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم را به مهر و مهربانی مبعوث فرمود و حضرت قائم علیه السّلام را برای انتقام گرفتن برخواهد انگیخت.

شباهت امام حسن و امام حسین علیهما السّلام به موسی بن عمران علیه السّلام‌

[۳۰۷] عبد الملک بن بشیر از امام هفتم علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: امام حسن علیه السّلام مانندترین مردم بود به موسی بن عمران علیه السّلام از سر تا ناف، و امام حسین علیه السّلام شبیه‌ترین مردم بود به موسی بن عمران علیه السّلام از ناف تا نوک پا.

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 14242
صفحه از 420
پرینت  ارسال به