257
روضة الکافی (ترجمه)

طلب خیر و رضایت خداوند

[۳۳۰] هارون بن خارجه از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: هر که از خداوند خیر جوید و بدان چه خدا برایش پیش فرستاده خشنود گردد بیقین خداوند آنچه را خیر اوست برایش پیش می‌فرستد.

شرافت و مروّت و عقل در دیدگاه امیر المؤمنین علیه السّلام‌

[۳۳۱] جویریة بن مسهر می‌گوید: من پشت سر امیر المؤمنین علیه السّلام دویدم، حضرت به من فرمود: ای جویریة! براستی که این نادانان از میان نرفتند مگر به صدای کفشها در پشت سرشان، اکنون بگو برای چه آمده‌ای؟ عرض کردم: آمده‌ام تا سه چیز را از تو پرسش کنم:

از شرافت و از مروت و از عقل. حضرت فرمود: اما شرافت، پس هر که را سلطان شرافت بخشد، شرافتمند گردد؛ و مروت، سر و سامان دادن به معیشت و زندگانی است؛ و اما عقل، هر که از خدا ترسد از آن برخوردار است.

علت تفاوت دمای خورشید و ماه‌

[۳۳۲] محمد بن مسلم می‌گوید: به امام باقر علیه السّلام عرض کردم: فدایت شوم چرا گرمای خورشید بیش از ماه است؟ فرمود: همانا خداوند عزّ و جلّ خورشید را از نور آتش و آب زلال آفرید، یک لایه از این و یک لایه از آن تا چون هفت لایه شد جامه آتشین در برش کرد و از این روی گرمایی پیش از ماه یافت. عرض کردم: قربانت گردم، ماه چگونه است؟

فرمود: همانا خدای عزّ و جلّ ماه را از پرتو نور آتش و آب زلال آفرید، یک لایه از این و یک لایه از آن تا چون هفت لایه شد جامه‌ای از آب در برش کشید و از این روی ماه سردتر از خورشید گشت.

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
256

تو برای اموری باشد که پیش فرستاده‌ای اعم از کار یا حکم یا گفتار نیک، و سوگمندیت در اموری باشد که در آنها کوتاهی ورزیدی، پس آنچه را از دنیا از دستت رفته و انه و بر آنها افسوس مخور و به آنچه از دنیا به تو رسیده شاد و دلخوش مباش و تمام همّت خویش را برای پس از مرگت به کار بند، و السلام.

گفتگوی امام صادق علیه السّلام با شیعیان در مسجد پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم‌

[۳۲۸] ابو صامت از امام صادق علیه السّلام روایت کرده که فرموده است: من و پدرم ابو جعفر علیه السّلام در میان قبر و منبر [در مسجد مدینه] به شیعیان گذر کردیم. من به پدرم گفتم: فدایت گردم اینان شیعیان و طرفداران تواند. فرمود: کجایند؟ عرض کردم: آنان را در میان قبر و منبر می‌بینم. فرمود: مرا نزد آنان ببر، و چون نزد ایشان رفت بر آنها درود فرستاد و فرمود: بخدا سوگند من شمیم شما و جانهای شما را دوست می‌دارم و شما نیز با پارسایی و تلاش، بر این دوستی مرا یاری رسانید که هیچ کس به آنچه در نزد خداست نرسد مگر در پرتوی پارسایی و تلاش، و چون بنده خدایی را جلودار خویش قرار دادید از او پیروی کنید. هان، بخدا سوگند که شما بر آیین من و پدرانم ابراهیم و اسماعیل هستید، اگر چه اینان نیز بر دین آنهایند، پس شما در این کار مرا با پارسایی و کوشش مدد رسانید.

پیشرفت علم در زمان ظهور

[۳۲۹] ابو الربیع شامی می‌گوید: از امام صادق علیه السّلام شنیدم که فرمود: هنگامی که قائم ما علیه السّلام قیام کند خدای عزّ و جلّ در گوشها و دیدگان شیعیان ما چنان نیروی رسانایی بنهد که دیگر میان آنها و حضرت قائم علیه السّلام پیکی نباشد و آن حضرت [از فاصله دور] با آنان سخن بگوید و آنان بشنوند و او را در همان جایی که هست ببینند.

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 13511
صفحه از 420
پرینت  ارسال به