265
روضة الکافی (ترجمه)

به پیامدهای تلاش آنها دست یازید.

در خلقت پشه‌

[۳۴۸] از امام صادق علیه السّلام روایت کرده‌اند که فرمود: خداوند خردتر از پشه نیافرید، و جرجس کوچکتر از پشه است، و آنچه را ما آز می‌نامیم از جرجس هم کوچکتر است، و چیزی نیست که در بدن فیل باشد مگر آنکه مانند آن در بدن همین حیوان نیز وجود دارد و حتی افزودن بر فیل دو بال نیز از دو طرفش روییده.

ولایت علی علیه السّلام در قرآن‌

[۳۴۹] ابو الربیع شامی می‌گوید: از امام صادق علیه السّلام پیرامون این آیه شریفه پرسش کردم:

یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَجِیبُوا لِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذا دَعاکُمْ لِما یُحْیِیکُمْ... «۱» فرمود: این آیه در باره ولایت علی علیه السّلام نازل شده است.

تفسیر برخی از آیات از زبان امام صادق علیه السّلام‌

[۳۵۰] او می‌گوید: از حضرت در باره آیه شریفه:.. وَ ما تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَةٍ إِلَّا یَعْلَمُها وَ لا حَبَّةٍ فِی ظُلُماتِ الْأَرْضِ وَ لا رَطْبٍ وَ لا یابِسٍ إِلَّا فِی کِتابٍ مُبِینٍ «۲» پرسیدم. او می‌گوید: حضرت علی علیه السّلام فرمود: مقصود از «برگ» جنین سقط شده است، و مقصود از «دانه» فرزند است، و مقصود از «تاریکیهای زمین» رحمهاست، و «تر» مردمان زنده است، و «خشک» مردگانند، و همه اینها نزد امامی است که بیان می‌کند.

او می‌گوید: از حضرت علیه السّلام در باره این فرموده پروردگار: قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ

______________________________

(۱) «ای کسانی که ایمان آورده‌اید! خدا را اجابت کنید و پیامبر را نیز اجابت کنید، زیرا شما را به چیزی که زندگیتان می‌دهد دعوت می‌کند» (سوره انفال/ آیه ۲۴).

(۲) «و هیچ برگی نیفتد مگر آنکه خدا آن را بداند، و نه دانه‌ای در تاریکیهای زمین، و نه تر و خشکی هست جز آنکه در نامه بیان‌کننده هست» (سوره انعام/ آیه ۵۹).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
264

و از ستم مردم واسط و حملاتی که به من می‌کردند به آن حضرت علیه السّلام شکایت کردم. ایشان گروهی از طرفداران عثمان بودند که به من آزار می‌رساندند. آن حضرت علیه السّلام به خط شریف خود به من این گونه نوشت:

همانا خدای تبارک از دوستان ما پیمان گرفته که در دوره حکومت باطل شکیب ورزند، پس در برابر حکم پروردگارت شکیبا باش. و آن گاه که سرور خلایق ظهور کند آنها خواهند گفت: یا وَیْلَنا مَنْ بَعَثَنا مِنْ مَرْقَدِنا هذا ما وَعَدَ الرَّحْمنُ وَ صَدَقَ الْمُرْسَلُونَ «۱»

در فضیلت معرفت و شناخت خداوند

[۳۴۷] جمیل بن دراج از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: اگر مردم می‌دانستند در معرفت و شناخت خدا چه فضیلتی نهفته است هرگز به رونق زندگی دنیا و نعمتهای دنیوی که خداوند به دشمنان خود داده نظر نمی‌افکندند و دنیای آنها در نگاه ایشان زبونتر از چیزی بود که آنها زیر پای خود لگد می‌کنند. ایشان بهره‌مند گردند به معرفت و شناخت خدای عزّ و جلّ و بدان شادکام باشند چونان شادکامی کسی که همیشه در باغهای بهشت با اولیای خدا به سر می‌برند. همانا شناخت خدای عزّ و جلّ انس بخش هر وحشتی، و یار و همدم هر گونه تنهایی، و روشنا بخش هر ظلمتی و نیرو رسان هر ناتوانی و در میان هر دردی است. سپس فرمود: همانا پیش از شما مردمی بودند که کشته می‌گشتند و به آتش کشیده می‌شدند و با ارّه تکه تکه می‌گشتند و زمین با همه پهناوری بر ایشان تنگ می‌شد، و تمام این شرایط آنها را از باوری که داشتند بر نمی‌گرداند، و کسانی که بر سر آنها چنین بلاهایی می‌آوردند نه به سبب مطالبه خون یا آزاری بود که از آنها می‌دیدند، بلکه از ایشان تنها از آن روی انتقام می‌کشیدند که، بخدای نیرومند ستوده، ایمان داشتند. پس از پروردگارتان درجات ایشان را طلب کنید و بر ناگواریهای روزگار خود شکیب ورزید، تا

______________________________

(۱) «وای بر ما، کیست که ما را از آرامگاهمان برانگیخت؟ این است آنچه خدای رحمان وعده کرده بود و پیامبران راست گفتند» (سوره یس/ آیه ۵۲).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 13309
صفحه از 420
پرینت  ارسال به