269
روضة الکافی (ترجمه)

و نومیدی به دلشان رخنه کرد، پس چون امام علیه السّلام نومیدی را، در ژرفای دل ایشان دریافت فرمود: آیا کسی از شما می‌خواهد هر چه آرزو دارد در این جهان عمر کند و پس از آن بر غیر این عقیده بمیرد یا اینکه هم اکنون بر این عقیده بمیرد؟ گفتند: بلکه هر یک از ما بر عقیده‌ای که دارد بمیرد بهتر است. امام علیه السّلام فرمود: پس روشن شد که مرگ نزد شما محبوبتر از زندگی است. سپس فرمود: آیا هیچ یک از شما دوست دارد به آنچه می‌خواهد زنده بماند و هیچ یک از این بیماریها و دردها به پیکر او ره نیابد یا با داشتن این عقیده بمیرد؟ گفتند: نه، ای فرزند رسول خدا! بدین ترتیب روشن شد که بیماری نیز، در نزد شما دوست داشتنی‌تر از تندرستی است. سپس فرمود: آیا هیچ یک از شما دوست دارد که تمام آنچه خورشید بر آن پرتو می‌افکند از آن او باشد ولی بر این آیین نباشد؟ همه گفتند: نه، ای فرزند رسول خدا! فرمود: پس می‌بینم که تهیدستی، نزد شما بهتر از بی‌نیازی است.

سفارش پدر گرامی امام صادق به آن حضرت علیهما السّلام‌

[۳۵۸] حمّاد لحّام از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کند که پدرش به آن حضرت فرمود: پسر عزیزم! اگر تو در کردار با من مخالفت داشته باشی، در فردا روز رستخیز، با من هم منزل نخواهی بود، سپس فرمود: خدای عزّ و جلّ نخواسته است که مردمی عهده‌دار مردم دیگری شوند و آنان که زیر سرپرستی آنها قرار دارند، در کردار با سرپرستان خود مخالفت کنند و با این حال در روز قیامت هم منزل آنان باشند، نه بخدای کعبه سوگند هرگز.

فضیلت ائمه علیهم السّلام و شیعیانشان‌

[۳۵۹] ابو حمزه می‌گوید: از امام باقر علیه السّلام شنیدم که می‌فرمود: هیچ یک از این امّت، آیین ابراهیم علیه السّلام در پیش نگرفت مگر ما و شیعیان ما، و از این امّت، کسی راه نیافت مگر کسی که به وسیله ما ره یافت، و کسی گمراه نشد مگر به سبب ناهمسویی با ما.

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
268

تفسیر آیاتی از قرآن کریم از بیان امام صادق علیه السّلام‌

[۳۵۴] ابو بصیر می‌گوید: پیرامون آیه شریفه: وَ آتَیْناهُ أَهْلَهُ وَ مِثْلَهُمْ مَعَهُمْ «۱» به امام صادق علیه السّلام عرض کردم: چگونه مانند فرزندان بدو داده شد؟ فرمود: فرزندان او که پیش از آن به اجل خود مرده بودند به اندازه همان فرزندانی که در آن روز به هلاکت رسیدند برای او زنده شدند.

[۳۵۵] ابو بصیر در باره آیه شریفه: کَأَنَّما أُغْشِیَتْ وُجُوهُهُمْ قِطَعاً مِنَ اللَّیْلِ مُظْلِماً «۲»، می‌گوید امام صادق علیه السّلام فرمود: آیا نمی‌بینی سیاهی شب بیشتر از ساعتهای دیگر روز است؟ همچنین بر سیاهی آنان نیز افزوده می‌شود.

در هلاک شدن همه مردم‌

[۳۵۶] حارث بن مغیره می‌گوید: شنیدم که عبد الملک بن اعین از امام صادق علیه السّلام پرسش مطرح می‌کند و همچنان می‌پرسد تا جایی که به حضرت عرض کرد: بر این اساس همه مردم هلاک شدند؟ فرمود: آری بخدا همه مردم هلاک شدند. من عرض کردم: هر که در مشرق و هر که در مغرب بود؟ فرمود: همانا شهرها از روی گمراهی فتح شدند، آری، بخدا هلاک شدند مگر سه تن.

در بیان کمال حقیقت ایمان‌

[۳۵۷] ابان بن تغلب و گروهی دیگر می‌گویند: در محضر امام صادق علیه السّلام نشسته بودیم که حضرت فرمود: هیچ بنده‌ای سزامند ایمان حقیقی نگردد تا آنکه مرگ نزد او محبوبتر از زندگی باشد و بیماری دوست داشتنی‌تر از تندرستی، و کم‌توشه‌گی بهتر از بی‌نیازی، آیا شما همچنین هستید؟ گفتند: قربانت گردیم نه بخدا قسم، و همگی شرمنده شدند

______________________________

(۱) «و کسانش را بدو دادیم و نظیرشان را همراهشان...» (سوره انبیاء/ آیه ۸۴).

(۲) «گویی پوشیده شده است رویهایشان با پاره‌هایی از شب تار» (سوره یونس/ آیه ۲۷).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 15113
صفحه از 420
پرینت  ارسال به