271
روضة الکافی (ترجمه)

پی آن مرد آن قدر رفتم تا به بئر الزکاة که نزدیک خانه صالح بن علی بود رسید، در آن جا دو شتر زانو بسته یافتم همراه غلامی سیاه، از غلام پرسیدم: این مرد کیست؟ گفت: علی بن الحسین است. پس من به حضرت علی بن الحسین علیهما السّلام نزدیک شدم و درود فرستادم و عرض کردم: چرا به این شهر آمدید، شهری که پدر و نیایت را در آن کشتند؟ فرمود: به زیارت پدرم آمدم و در این مسجد نماز گزاردم و اینک رو به سوی مدینه دارم- درود خدا بر او باد-.

اشاره قرآن کریم به مظلومانه شهید شدن امام حسین علیه السّلام و خون‌بهای او

[۳۶۴] یکی از اصحاب امام صادق علیه السّلام می‌گوید: از آن حضرت پیرامون آیه شریفه:

... وَ مَنْ قُتِلَ مَظْلُوماً فَقَدْ جَعَلْنا لِوَلِیِّهِ سُلْطاناً فَلا یُسْرِفْ فِی الْقَتْلِ... «۱» پرسش کردم.

حضرت فرمود: این آیه در باره امام حسین علیه السّلام نازل شده است که اگر همه زمینیان به خاطر او کشته شوند زیاده‌روی نشده است.

در موقع زمین لرزه‌

[۳۶۵] عبد الصمد بن بشیر از امام صادق علیه السّلام نقل کرده است که فرمود: آن ماهی که زمین را بر دوش می‌کشد پیش خود گفت: منم که با نیروی خود زمین را بر دوش دارم، پس خداوند ماهیی نزد او فرستاد که کوچکتر از یک وجب و بزرگتر از یک سر انگشت بود.

این ماهی به درون بینی او راه یافت و آن ماهی کلان بیهوش شد و چهل روز همچنان بیهوش بود که خداوند عزّ و جلّ بدو مهر و رحمت ورزید و آن ماهی از بینی وی بیرون آمد، پس هر گاه خداوند بزرگ اراده کند در جایی زمین لرزه پدید آید این ماهی را به سوی آن ماهی بزرگ می‌فرستد، و هر گاه چشم آن ماهی به این ماهی خرد افتد پریشان

______________________________

(۱) «و هر که به ستم کشته شود برای ولیّ او تسلّطی داده‌ایم، امّا در کشتن زیاده‌روی نکند» (سوره اسراء/ آیه ۳۳). بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
270

در کرامت خداوند

[۳۶۰] علی بن عطیّه می‌گوید: در محضر امام صادق علیه السّلام بودم که مردی از آن حضرت پرسید: اگر مردی از سر خشم کاری کند آیا خداوند او را به کیفر می‌گیرد؟ حضرت فرمود: خداوند کریمتر از آن است که بنده‌اش را در بن‌بست بگذارد.

خیر و برکت در زندگی و مرگ پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم‌

[۳۶۱] محمد بن ابی حمزه و گروهی دیگر از امام صادق علیه السّلام نقل می‌کنند که پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم فرمود: همانا برای شما در زندگی من خیر و برکت است چنان که در مردنم. عرض کردند:

ای پیامبر! خیر و برکت در زندگیت را دانستیم ولی در مردنت چگونه برای ما خیر نهفته است؟ فرمود: در زندگی‌ام که خداوند فرموده است: وَ ما کانَ اللَّهُ لِیُعَذِّبَهُمْ وَ أَنْتَ فِیهِمْ... «۱»، و اما در مردنم این گونه است که اعمال شما بر من عرضه شود و من برای شما آمرزش بطلبم.

دروغ پردازی بعضی از منتسبین به شیعه‌

[۳۶۲] هشام بن سالم می‌گوید: امام صادق علیه السّلام فرمود: همانا برخی از کسانی که خود را به شیعه منتسب می‌دانند تا آن جا به دروغ می‌پردازند که شیطان به دروغ ایشان نیازمند است.

امام سجّاد علیه السّلام در زیارت قبر پدر

[۳۶۳] ابو حمزه می‌گوید: نخستین باری که من علی بن الحسین علیه السّلام را شناختم روزی بود که دیدم مردی از باب الفیل [مسجد کوفه] داخل شد و چهار رکعت نماز گزارد. من در

______________________________

(۱) «و مادامی که تو در میان ایشان هستی هر آینه خداوند آنها را عذاب نمی‌کند» (سوره انفال/ آیه ۳۳).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 15272
صفحه از 420
پرینت  ارسال به