295
روضة الکافی (ترجمه)

خروج سفیانی‌

[۴۱۲] فضل کاتب می‌گوید: خدمت امام صادق علیه السّلام بودم که نامه‌ای از ابو مسلم خراسانی برای ایشان رسید. حضرت فرمود: نامه تو جواب ندارد برو. ما شروع کردیم با هم به نجوا کردن. فرمود: ای فضل! چه سخنی را با هم نجوا می‌کنید! همانا خدا برای شتاب بندگان شتاب نمی‌کند و از جای برآوردن کوهی آسانتر است از ساقط کردن حکومتی که هنوز عمرش به پایان نرسیده. سپس فرمود: همانا فلان پسر فلان تا به هفتمین فرزند فلان رسید. من عرض کردم: قربانت گردم پس چه نشانی میان ما و شماست؟ امام علیه السّلام فرمود: ای فضل! از جای خود حرکت نکن تا سفیانی خروج کند و هنگامی که سفیانی خروج کرد به سوی ما رو آرید، و این سخن را سه بار باز گفت، و این از نشانه‌های حتمی [ظهور حضرت قائم علیه السّلام] است.

هویّت شیطان‌

[۴۱۳] جمیل بن درّاج می‌گوید: از امام صادق علیه السّلام پرسیدم که آیا شیطان از فرشتگان بود یا امری از امور آسمان را می‌گرداند؟ امام علیه السّلام فرمود: نه از فرشتگان بود و نه امری را می‌گرداند و نه عزت و احترامی داشت. من نزد طیّار [ظاهرا مقصود حمزة بن طیّار است] آمدم و آنچه را شنیده بودم بدو گفتم. طیّار سخن امام علیه السّلام را منکر شد و گفت: چگونه او از فرشتگان نبوده است در حالی که خداوند عزّ و جلّ می‌فرماید: وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِکَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِیسَ... «۱». پس خود طیّار به خدمت امام صادق علیه السّلام رسید و در آن هنگام که خود من هم در خدمت حضرت بودم این مطلب را جویا شد و عرض کرد: قربانت گردم، اینکه خدای عزّ و جلّ در بسیاری آیات قرآنی مؤمنان را مورد خطاب قرار داده و می‌فرماید: یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا آیا منافقان هم در این خطاب داخل

______________________________

(۱) «و هنگامی که به فرشتگان گفتیم در برابر آدم سجده کنند سجده کردند مگر ابلیس» (سوره کهف/ آیه ۵۰).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
294

خواندن آیة الکرسی موقع حجامت کردن‌

[۴۰۸] عبد الرحمن بن حجاج از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: آیة الکرسی را بخوان و هر روز که خواستی حجامت کن و صدقه بده و هر روز که خواستی مسافرت کن.

پرهیز، بهترین دارو

[۴۰۹] عثمان احول می‌گوید: از امام ابو الحسن علیه السّلام شنیدم که می‌فرمود: هیچ دارویی نیست مگر آنکه دردی را به جنبش درمی‌آورد، و هیچ دارویی برای بدن بهتر از آن نیست که آدمی امساک کند جز از آنچه بدن به آن نیاز دارد.

در از بین رفتن تب‌

[۴۱۰] محمد بن خالد در حدیث مرفوعی از امام صادق علیه السّلام نقل می‌کند که فرمود: تب با سه چیز از بدن بیرون می‌رود: با رگ زدن و خوردن مسهل از راه شکم و قی کردن.

در بیان محاضیر

[۴۱۱] ابو المرهف از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: غبار بر سر کسی نشیند که آن را برانگیزد و محاضیر هلاک گشتند. عرض کردم: قربانت گردم محاضیر کیانند؟

فرمود: شتاب‌کنندگان [در ظهور دولت حق]. همان ایشان قصد سوء نکنند مگر به کسانی که متعرض آنان شوند. سپس فرمود: ای ابا المرهف! مخالفان برای شما توطئه بنیاد کنی نچینند، مگر آنکه خداوند عزّ و جلّ مانعی در راه اجرای آن برای ایشان پیش آورد. سپس امام باقر علیه السّلام چیزی را بر زمین کوبید و فرمود: ای ابا المرهف! عرض کردم:

بلی، فرمود: آیا خداوند مردمی را که خود را وقف راه او کرده‌اند به فرجی پاداش ندهد؟

آری بخدا سوگند که هر آینه خداوند برای آنها گشایشی پدید آورد.

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 13509
صفحه از 420
پرینت  ارسال به