297
روضة الکافی (ترجمه)

چگونه فلانی به این مقام دست یازیده است، و همین است مضمون سخن پدرم علیه السّلام که فرمود: از اینکه کسی به هلاکت رسد در شگفت نمی‌شوم لکن اگر کسی به رستگاری رسد شگفت زده می‌شوم.

نهی از سفر و ازدواج هنگام قمر در عقرب‌

[۴۱۶] محمد بن حمران از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: هر که به هنگام قمر در عقرب سفر یا ازدواج کند روی نیکی نبیند.

در فضیلت خواندن نماز نافله‌

[۴۱۷] عبد اللَّه بن عطاء می‌گوید: امام باقر علیه السّلام به من فرمود: برخیز و دو تا از این مرکبها را زین کن، یک الاغ و یک استر. من برخاستم و الاغ و استری را زین کردم و به گمان خود که حضرت علیه السّلام استر را بیشتر خویش می‌دارد آن را برای سوار شدن پیش آوردم. فرمود:

چه کسی به تو دستور داد استر را پیش بیاوری؟ عرض کردم: من خودم آن را برای شما برگزیدم. فرمود: من به تو دستور دادم که برای من برگزینی؟ سپس فرمود: بهترین مرکبها نزد من دراز گوش است. او می‌گوید: الاغ را پیش آوردم و برای حضرت علیه السّلام رکاب گرفتم و حضرت سوار شد و فرمود: پاک است خدایی که ما را به سوی اسلام راه نمود و قرآن را به ما آموخت و به وجود محمّد صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم بر ما منت نهاد، سپاس از آن خدایی است که این مرکب را رام ما نمود و ما طاقت آن را نداشتیم و براستی که ما به سوی پروردگارمان بازمی‌گردیم و ستایش از آن آفریدگار جهانیان است. حضرت علیه السّلام به راه افتاد و من نیز به راه افتادم تا آنکه به جایی رسیدیم. به حضرت عرض کردم: قربانت گردم، نماز. حضرت فرمود: اینجا وادی مورچگان است و نماز در آن به جای آورده نشود، تا آنکه به جای دیگری رسیدیم و من همان سخن را تکرار کردم و حضرت علیه السّلام فرمود: این شوره‌زار است و در آن نماز گزارده نشود. او می‌گوید: همچنان رفتیم تا در جایی خود حضرت پیاده شد و فرمود: نماز خوانده‌ای یا نافله می‌خوانی؟ عرض کردم: این نمازی است که مردم عراق

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
296

هستند؟ فرمود: آری، منافقان هم در آن وارد هستند، چنان که گمراهان و هر کسی داخل در آن است که به دعوت ظاهر اسلام، اعتراف دارد.

فضیلت دعا کردن برای پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم‌

[۴۱۴] مرازم از امام صادق علیه السّلام نقل می‌کند که فرمود: مردی نزد پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم آمد و عرض کرد: ای پیامبر! من دعا می‌کنم و بخشی از دعایم را به تو اختصاص می‌دهم.

حضرت صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم فرمود: این برای تو موجب نیکی است. او عرض کرد: یا رسول اللَّه! پس من نیمی از دعایم را برای تو قرار دهم؟ حضرت صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم فرمود: این برای تو بهتر است.

عرض کرد: یا رسول اللَّه! بنا بر این همه دعایم را به تو اختصاص می‌دهم؟ پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم فرمود: در این صورت خداوند امور مهمه دنیوی و اخروی تو را بسنده خواهد بود. سپس امام صادق علیه السّلام می‌فرماید: همانا خداوند به رسول خود آن چیزی را تکلیف کرد که هیچ یک از خلایقش را بدان تکلیف نکرده بود؛ او را تکلیف کرد که اگر گروه رزمنده همراهی نیابد، خویش بتنهایی به عرصه نبرد درآید و حال آنکه هیچ کس از پیشینیان و پسینیان را چنین تکلیفی نکرد، سپس این آیه را تلاوت فرمود: فَقاتِلْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ لا تُکَلَّفُ إِلَّا نَفْسَکَ «۱» سپس فرمود: خداوند مقرر کرد که برای او همان عهدی را بگیرد که برای خویشتن گرفته و لذا خداوند می‌فرماید: مَنْ جاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثالِها «۲» پس دعا برای پیامبر ده حسنه پاداش دارد.

فضیلت شیعیان اهل آسمان‌

[۴۱۵] فضیل صائغ می‌گوید: از امام صادق علیه السّلام شنیدم که می‌فرمود: بخدا سوگند شما در تاریکیهای زمین، روشنایی هستید، و بخدا سوگند آسمانیان در تاریکیهای زمین به شما چنان می‌نگرند که شما به ستارگان درخشان آسمان و به یک دیگر می‌گویند: فلانی!

______________________________

(۱) «در راه خدا پیکار کن که بر هیچ کس جز بر نفس خویش مکلّف نیستی.» (سوره نساء/ آیه ۸۴).

(۲) «هر کس کار نیکی کند ده چندان آن از آن اوست» (سوره انعام/ آیه ۱۶۰).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 13272
صفحه از 420
پرینت  ارسال به