303
روضة الکافی (ترجمه)

امام علیه السّلام فرمود: آری، و آن نمازگاه پیامبران است و پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم شب معراج در آن نماز گزارده است و جبرئیل به آن حضرت عرض کرد: ای محمد! این مسجد پدر تو آدم علیه السّلام و نمازگاه پیامبران علیه السّلام است پس فرود آی و در آن نمازگزار و پیامبر هم فرود آمد و در آن نماز گزارد و آن گاه جبرئیل حضرت صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم را به آسمان برد.

داستان کشتی نوح علیه السّلام‌

[۴۲۲] ابو رزین اسدی از امیر المؤمنین علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: همانا نوح علیه السّلام هنگامی که از ساختن کشتی آسوده بگشت، وعده او و خدایش پیرامون نابودی قوم او این بود که از تنور آب بجوشد و ناگاه تنور به جوشش درآمد همسرش گفت: تنور جوشیدن گرفت. نوح برخاست و بر آن مهر نهاد و آب بند آمد، پس از آن هر کس را که می‌خواست در کشتی درآورد، در آورد و هر که را می‌خواست براند، براند و در پی آن کنار تنور آمد و مهر از آن بگشود. خدای عزّ و جلّ می‌فرماید: فَفَتَحْنا أَبْوابَ السَّماءِ بِماءٍ مُنْهَمِرٍ* وَ فَجَّرْنَا الْأَرْضَ عُیُوناً فَالْتَقَی الْماءُ عَلی أَمْرٍ قَدْ قُدِرَ* وَ حَمَلْناهُ عَلی ذاتِ أَلْواحٍ وَ دُسُرٍ «۱»، امام علیه السّلام فرمود: او این کشتی را در میانه مسجد شما درودگری کرد و از مساحت این مسجد هفتصد ذراع کاسته شده است. [مقصود امام از این فرموده آن است که در آن هنگام مساحت این مسجد هفتصد ذراع بیشتر بوده است و می‌توانسته کشتی بدان بزرگی را در خود جای دهد].

[۴۲۳] امام صادق علیه السّلام می‌فرماید: هنگامی که حضرت نوح علیه السّلام به ساختن کشتی اشتغال داشت همسرش نزد او آمد و گفت: از تنور آب بیرون فشانده می‌شود. نوح علیه السّلام بشتاب کنار تنور آمد و سرپوشی بر آن نهاد و با مهر خود آن را مهر کرد پس آب بند آمده، و چون از کار ساختن کشتی آسوده گشت به سوی آن مهر آمد و آن را برگرفت و پوشش را از روی

______________________________

(۱) «و درهای آسمان را به آبی ریزان گشودیم، و در زمین چشمه‌ها بشکافتیم و [هر دو] آب برای کاری که مقدّر شده بود به هم پیوست و او را بدان کشتی که تخته‌ها و میخها داشت برداشتیم» (سوره قمر/ آیه ۱۱ تا ۱۳).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
302

گردان و ساختنش را به شتاب انداز. پس نوح کشتی را با دست خود در مسجد کوفه بساخت و چوب آن را از راه دوری می‌آورد تا از ساختن آن آسوده بگشت. مفضّل می‌گوید: سخن امام صادق علیه السّلام هنگام ظهر گسسته شد و امام علیه السّلام نماز ظهر و عصر گزارد و سپس از مسجد بیرون رفت و به سمت چپ خود متوجه گشت و با دست خود به خانه داریّین اشاره کرد. آن جا خانه ابن حکیم و امروزه مجرای آب فرات است. سپس به من فرمود: ای مفضّل! بتهای قوم نوح با نامهای یغوث، یعوق و نسر در این جا نصب شده بودند و سپس به حرکتش ادامه داد تا به مرکبش سوار شد.

عرض کردم: قربانت گردم، نوح در چند سال کشتی را بساخت و از ساختن آن آسوده گشت؟ فرمود: در دو دور. عرض کردم: دو دور یعنی چقدر؟ فرمود: هشتاد سال. عرض کردم: عامه مردم می‌گویند: در مدت پانصد سال آن را ساخته است؟ فرمود: هرگز چگونه می‌تواند چنین باشد در حالی که خداوند می‌فرماید: وَ وَحْیِنا «۱». راوی می‌گوید: عرض کردم: پس این آیه را برای من توضیح فرمایید که: حَتَّی إِذا جاءَ أَمْرُنا وَ فارَ التَّنُّورُ... «۲» جای آن کجا و چگونه بوده است؟ امام علیه السّلام فرمود: تنور در خانه پیر زن مؤمنی و پشت به قبله در سمت راست مسجد قرار داشته است. به حضرت عرض کردم: آن جا هم اینک در سمت زاویه باب الفیل قرار دارد. سپس به حضرت عرض کردم: آیا در آغاز، آب از این تنور بیرون آمده است؟ فرمود: آری، همانا خدای عزّ و جلّ اراده کرد برای قوم نوح معجزه‌ای نشان دهد، سپس خداوند تبارک، بارانی تند بر آنها باراند و فرات طغیان کرد و همه چشمه‌ها فراوان جوشیدن گرفتند و خداوند آنها را غرقه ساخت و تنها نوح و همراهان او در کشتی نجات یافتند. به حضرت عرض کردم: نوح چه مدتی در کشتی بود تا آب فرو نشست و آنها توانستند از کشتی بیرون آیند؟ امام علیه السّلام فرمود: آنها هفت شبانه روز در کشتی بودند و کشتی یک هفته دور کعبه طواف می‌کرد و سپس بر جودی که همان فرات است قرار گرفت. به امام علیه السّلام عرض کردم: مسجد کوفه این قدر قدیمی است؟

______________________________

(۱) شاید منظور این باشد که آنچه با وحی الهی ساخته شود با چنین تأخیری مناسبت ندارد.

(۲) «تا وقتی که فرمان ما بیامد و تنور جوشید» (سوره هود/ آیه ۴۰).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 12030
صفحه از 420
پرینت  ارسال به