305
روضة الکافی (ترجمه)

او می‌گذشتند خنده و مسخرگی در پیش می‌گرفتند و می‌گفتند: حالا دیگر کشتیبان شده آن هم در خشکی تا آنکه از ساختن آن آسوده گشت.

اندازه کشتی نوح علیه السّلام‌

[۴۲۶] حسن بن صالح ثوری از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: در ازای کشتی نوح هزار و دویست ذراع بود، و پهنای آن هشتصد ذراع، و بلندی آن هشتاد ذراع، و آن میان صفا و مروه سعی کرد و هفت بار دور خانه خدا طواف کرد و سپس روی کوه جودی قرار گرفت.

جانورانی که در کشتی نوح علیه السّلام قرار گرفتند

[۴۲۷] عبد الحمید بن ابی الدیلم از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: نوح در این کشتی هشت جفت از جانورانی را حمل کرد که خداوند عزّ و جلّ فرموده بود: ثَمانِیَةَ أَزْواجٍ مِنَ الضَّأْنِ اثْنَیْنِ وَ مِنَ الْمَعْزِ اثْنَیْنِ... «۱» وَ مِنَ الْإِبِلِ اثْنَیْنِ وَ مِنَ الْبَقَرِ اثْنَیْنِ... «۲» پس از میش یک جفت یکی میش اهلی که مردم تربیت می‌کنند و دیگر میش کوهی که شکار آن برای مردم رواست، و از بز هم دو تا، یکی اهلی که مردم تربیت می‌کنند و یکی بزی که در دشت و بیابان است، و از شتر هم دو تا، یکی شتر بخاتی [که در خراسان پرورش می‌یافت] و دیگر شتر عربی، و از گاو هم دو تا، یکی گاو اهلی و دیگر گاو وحشی، و از هر پرنده یکی اهلی و دیگر وحشی را برگزید و آن گاه زمین غرق شد.

ارتفاع آب در آن روز

[۴۲۸] از امام صادق علیه السّلام روایت شده که فرمود: در آن روز آب بر روی هر کوه و دشتی به ارتفاع پانزده ذراع بالا رفت.

______________________________

(۱) «هشت جفت از گوسفند نر و ماده و از بز نر و ماده» (سوره انعام/ آیه ۱۴۳).

(۲) «و از شتر نر و ماده و از گاو نر و ماده» (سوره انعام/ آیه ۱۴۴).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
304

تنور برداشت و بدین ترتیب آب فوران یافت.

کیفیّت شریعت و دین نوح علیه السّلام‌

[۴۲۴] اسماعیل جعفی از امام باقر علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: شریعت و دین نوح چنین بود که باید خدا را از سر توحید و اخلاص پرستید و از پرستش مانندها و امثالی که برای او ساخته‌اند دست شست، و این همان سرشتی است که مردم بر آن سرشته شده‌اند و خداوند از نوح و دیگر پیامبران پیمان گرفته است که او را بپرستند و انبازی برایش نگیرند و به نماز و امر به معروف و نهی از منکر و در نظر داشتن حلال و حرام، امر کرده است، ولی بر او احکام حدود و مواریث واجب نساخت و این چنین بود آیین نوح. نوح در میان مردم آن روزگار از هزار سال پنجاه سال کمتر زندگی کرد و در طول این مدت در پنهان و پیدا آنها را به پرستش خدا فرا خواند، و چون سر برتافتند و سرکشی در پیش گرفتند گفت: «رَبَّهُ أَنِّی مَغْلُوبٌ فَانْتَصِرْ» و خداوند سبحانه به او وحی فرستاد که:... أَنَّهُ لَنْ یُؤْمِنَ مِنْ قَوْمِکَ إِلَّا مَنْ قَدْ آمَنَ فَلا تَبْتَئِسْ بِما کانُوا یَفْعَلُونَ «۱»، و از همین روی نوح فرمود: وَ لا یَلِدُوا إِلَّا فاجِراً کَفَّاراً «۲» و خداوند فرمود: أَنِ اصْنَعِ الْفُلْکَ «۳».

داستان کاشتن هسته درخت نخل توسط حضرت نوح علیه السّلام‌

[۴۲۵] اسماعیل جعفی از امام باقر علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: هنگامی که نوح علیه السّلام هسته درخت نخل را می‌کاشت قومش بر او گذشتند در حالی که به او ریشخند می‌زدند و به تمسخرش می‌گرفتند و می‌گفتند: کارش به کاشتن درخت کشیده، و چون نخل بلند شد و سر به آسمان سایید آن را قطع کرد و تراشیدن آن را آغاز کرد. مردم باز هنگامی که بر

______________________________

(۱) «همانا از قوم تو جز آنها که ایمان آوردند دیگر ایمان نیاورند و تو از آنچه می‌کنند غمگین مباش» (سوره هود/ آیه ۳۶).

(۲) «و نمی‌زایند مگر تبهکار خدا انکار» (سوره نوح/ آیه ۲۷).

(۳) «که بسیار کشتی را» (سوره مؤمنون/ آیه ۲۷).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 13263
صفحه از 420
پرینت  ارسال به