313
روضة الکافی (ترجمه)

می‌فرمود: راه رفتن موجب عودت بیماری است.

تعبیر دیدن خورشید در خواب‌

[۴۴۵] ابن اذینه می‌گوید: مردی خدمت امام صادق علیه السّلام رسید و عرض کرد: در خواب دیدم که خورشید بر سر من می‌تابد و نه بر پیکرم. امام علیه السّلام فرمود: تو به جایگاهی سترگ و نوری پرتو فشان و دین و آیینی کامل دست خواهی یافت، و اگر همه بدنت را فرا می‌گرفت در آن غرق می‌شدی لیکن تنها سرت را در برگرفت، آیا این آیه را نخوانده‌ای که: فَلَمَّا رَأَی الشَّمْسَ بازِغَةً قالَ هذا رَبِّی... «۱»، و چون خورشید فرو رفت ابراهیم از آن بیزاری جست. آن مرد عرض کرد: قربانت گردم مردم خورشید را به یافتن خلافت و سلطنت تعبیر می‌کنند. امام علیه السّلام فرمود: در سیمای تو نمی‌بینم که به سلطنت برسی و در میان نیاکان تو کسی پادشاه نبوده و چه سلطنتی بالاتر از دین و نوری که در پرتو آن امید رفتن به بهشت می‌بری. آنها اشتباه می‌کنند. عرض کردم: قربانت گردم راست گفتی.

[۴۴۶] نیز همو روایت می‌کند که امام علیه السّلام به مردی که خواب دیده بود گویی خورشید بر پاهایش تابیده نه بر تنش فرمود: از گیاهان زمینی مانند گندم یا خرما مال و منالی به او می‌رسد که در اثر فراوانی آن را زیر پای خود ریزد و در آن توسعه دهد، و آن مال حلال باشد جز آنکه در آن رنج برد آن گونه که آدم علیه السّلام رنج برد.

تعبیر چند خواب از قول امام صادق علیه السّلام‌

[۴۴۷] محمد بن مسلم می‌گوید: خدمت امام صادق علیه السّلام رسیدم در حالی که ابو حنیفه هم در محضر ایشان نشسته بود، پس عرض کردم: قربانت گردم خواب شگفتی دیده‌ام، پس امام فرمود: ای پسر مسلم! آن را بازگو که دانای بدان نشسته است و با دست خود به ابو حنیفه اشاره کرد. او می‌گوید: من گفتم: در خواب دیدم گویا به خانه خود وارد شده‌ام

______________________________

(۱) «پس چون خورشید را درخشان دید گفت این خدای من است» (سوره انعام/ آیه ۷۸).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
312

من جحد و منهم من أقرّ و منهم من بدّل] وَ مَنْ یُبَدِّلْ نِعْمَةَ اللَّهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَتْهُ فَإِنَّ اللَّهَ شَدِیدُ الْعِقابِ «۱».

پرهیز از خرما هنگام بیماری‌

[۴۴۱] محمد بن فیض می‌گوید: به امام صادق علیه السّلام عرض کردم: گاهی کسی از ما بیمار می‌شود و پزشکان معالج او را به پرهیز دستور می‌دهند. امام علیه السّلام فرمود: ولی ما اهل بیت به هنگام بیماری تنها از خرما پرهیز می‌کنیم و با سیب و آب سرد بهبودی می‌یابیم، عرض کردم: چرا از خرما پرهیز می‌کنید؟ فرمود: زیرا پیامبر خدا صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم علی علیه السّلام را در بیماریش از آن پرهیز داد.

پرهیز، فقط هفت روز

[۴۴۲] حلبی می‌گوید: از امام صادق علیه السّلام شنیدم که می‌فرمود: پرهیز پس از گذشت هفت روز، دیگر سودی برای بیمار نخواهد داشت.

کیفیّت پرهیز

[۴۴۳] موسی بن بکر از امام موسی بن جعفر علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: پرهیز آن نیست که خوراکی را مطلقا نخوری، بلکه پرهیز آن است که از هر خوراک اندک بخوری.

نهی از راه رفتن هنگام بیماری‌

[۴۴۴] برخی از اصحاب ما از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کنند که فرمود: راه رفتن برای بیمار موجب عودت بیماری است. همانا پدرم علیه السّلام هر گاه بیمار می‌شد او را در جامه‌ای می‌نهادند و برای قضای حاجت- تطهیر و وضو می‌بردند، و این از آن رو بود که

______________________________

(۱) «از بنی اسرائیل بپرس که ایشان را چه آیات روشنی دادیم، و هر کس که نعمتی را که خدا به او عنایت کرده است دگرگون سازد بداند که عقوبت او سخت است» (سوره بقره/ آیه ۲۱۱).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 15141
صفحه از 420
پرینت  ارسال به