317
روضة الکافی (ترجمه)

یک پیشگویی از امام صادق علیه السّلام‌

[۴۵۳] شهاب بن عبد ربّه می‌گوید: امام صادق علیه السّلام به من فرمود: در میان خانواده‌ای از قریش آن قدر کشت و کشتار فراوان شود که مردی از آنها را به خلافت بخوانند و او نپذیرد. سپس فرمود: ای شهاب! نگویی که مقصود من از این سخن همین پسر عموهایم هستند. شهاب می‌گوید: و من گواهی می‌دهم که مقصود حضرت هم ایشان بود.

مصلحت اندیشی امیر المؤمنین علیه السّلام برای مردم، پس از بیعت با ابو بکر

[۴۵۴] زراره از امام باقر علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: پس از آنکه مردم کردند آنچه را کردند و با ابو بکر دست بیعت دادند عاملی جلوگیر امیر المؤمنین علیه السّلام نشد از اینکه مردم را به امامت خویش دعوت کند مگر صلاح اندیشی برای خود مردم و ترس از اینکه مبادا از اسلام برگردند و باز بت پرست شوند و به یگانگی خداوند و رسالت محمّد صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم گواهی ندهند و اینکه حضرت بیشتر دوست داشت آنها را بر کاری که کرده‌اند پایدارشان بسازد تا اینکه آنها را وادارد از کلّ اسلام روی برتابند و آنان که آگاهانه به ارتکاب این اعمال پرداختند هلاک شدند و کسانی که این کار را نکردند و ندانسته و بی‌هیچ دشمنی با امیر المؤمنین علیه السّلام از دیگران پیروی کردند چنین کاری موجب کفر آنها نگشت و آنها را از اسلام بیرون نبرد و به همین سبب علی علیه السّلام امر خویش را پنهان داشت و از روی اجبار بیعت کرد، چه، هیچ یاری نیافت.

دو حدیث در ارتداد مردم پس از رحلت رسول صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم‌

[۴۵۵] عبد الرحیم قصیر می‌گوید: به امام باقر علیه السّلام عرض کردم: همانا مردم از این سخن می‌هراسند که ما می‌گوییم: مردم مرتد شدند. امام علیه السّلام فرمود: ای عبد الرّحیم! همانا مردم پس از رحلت پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم به دوران جاهلیّت بازگشتند و انصار مدینه کناره گرفتند ولی به راه درستی نرفتند، آنها با سعد بن عباده بیعت کردند و همان رجزهای جاهلیّت را

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
316

و خزانه‌داران زمین باشید.

گشایش پس از اندوه و غم‌

[۴۵۰] هارون بن عنتره از پدرش روایت کرد که گفت: بارها امیر المؤمنین علیه السّلام را دیدم که انگشتان خود را درهم می‌کرد و خطاب به دنیا می‌فرمود: فراخ شو و تنگ شو و تنگ شو و فراخ شو، و سپس می‌فرمود: شتاب‌کنندگان [در امر ظهور] هلاک شدند و مقربان [آنان که آن را نزدیک می‌دانند] نجات یافتند و سنگریزه بر سر میخ قدرت آنها به جای مانده. به حق، بخداوند سوگند می‌خورم که پس از اندوه و غم گشایشی شگفت آور باشد.

یک پیشگویی از امام باقر علیه السّلام‌

[۴۵۱] میسر می‌گوید: امام باقر علیه السّلام به من فرمود: ای میسر! فاصله میان شما و شهر قرقیسا چقدر است؟ عرض کردم: آن جا به ما نزدیک است و در کنار شط فرات قرار دارد. امام علیه السّلام فرمود: بدان که بزودی در آن جا رویدادی رخ خواهد داد که از روزی که خداوند تبارک آسمانها و زمین را آفریده مانندش رخ نداده و تا آسمانها و زمین پایدار است نظیری برای آن روی ندهد. آن جا میهمانی پرندگان خواهد گشت و درندگان زمین و پرندگان هوا از [کشته‌های] آن سیر گردند. تیره قیس در آنجا به نابودی می‌رسند و دعوت‌کننده‌ای برای یاری ایشان نباشد.

گوید: چند نفر دیگر حدیث را روایت کرده‌اند و در آن چنین افزوده‌اند: و منادی ندا کند که بیایید بر سر گوشت گردنکشان.

کسی که قبل از قیام قائم علیه السّلام قیام کند!!

[۴۵۲] ابو بصیر از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: هر پرچمی که بیش از قیام قائم علیه السّلام برافراشته شود صاحب آن طاغوتی است که در برابر خدا پرستیده می‌شود.

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 13254
صفحه از 420
پرینت  ارسال به