339
روضة الکافی (ترجمه)

نیاشامیدند، پس چون با دشمن روبرو گشتند آنها که کفی برگرفته بودند گفتند: لا طاقَةَ لَنَا الْیَوْمَ بِجالُوتَ وَ جُنُودِهِ «۱» و آنان که هیچ نخورده بودند گفتند: کَمْ مِنْ فِئَةٍ قَلِیلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً کَثِیرَةً بِإِذْنِ اللَّهِ وَ اللَّهُ مَعَ الصَّابِرِینَ «۲».

[۴۹۹] عبد اللَّه بن سلیمان از امام باقر علیه السّلام روایت می‌کند که آن حضرت این آیه را: إِنَّ آیَةَ مُلْکِهِ أَنْ یَأْتِیَکُمُ التَّابُوتُ فِیهِ سَکِینَةٌ مِنْ رَبِّکُمْ وَ بَقِیَّةٌ مِمَّا تَرَکَ آلُ مُوسی وَ آلُ هارُونَ تَحْمِلُهُ الْمَلائِکَةُ تلاوت کرده فرمود: فرشتگان آن را در صورت گاوی حمل می‌کردند.

[۵۰۰] از امام باقر علیه السّلام روایت کرده‌اند که در تفسیر این آیه فرمود: قطعات الواحی بود که در آن علم و حکمت نگاشته شده بود.

[۵۰۱] ابو الجارود می‌گوید: امام باقر علیه السّلام به من فرمود: ای ابا الجارود! اینان [سنّیان] در باره حسن و حسین علیهما السّلام به شما چه می‌گویند؟ عرض کردم: آنها سخن ما را که این دو فرزند پیامبرند انکار می‌کنند. امام علیه السّلام فرمود: شما با چه دلایلی با ایشان احتجاج می‌کنید؟ عرض کردم: دلیل ما بر ایشان همان سخن پروردگار است در مورد عیسی بن مریم علیه السّلام:... وَ مِنْ ذُرِّیَّتِهِ داوُدَ وَ سُلَیْمانَ وَ أَیُّوبَ وَ یُوسُفَ وَ مُوسی وَ هارُونَ وَ کَذلِکَ نَجْزِی الْمُحْسِنِینَ* وَ زَکَرِیَّا وَ یَحْیی وَ عِیسی... «۳»، که عیسی بن مریم را از ذریه نوح قرار داد.

فرمود: آنها به شما چه می‌گویند؟ عرض کردم: می‌گویند: ممکن است فرزند دختر را فرزند به شمار آورند در حالی که آن فرزند صلبی نیست. امام علیه السّلام فرمود: شما در برابر، با چه دلیلی احتجاج می‌کنید؟ عرض کردم: احتجاج ما بر آنها با این سخن پروردگار است:

فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَکُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَکُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَکُمْ «۴» امام علیه السّلام فرمود:

______________________________

(۱) «امروز ما را توان جالوت و سپاهش نیست» (سوره بقره/ آیه ۲۴۹).

(۲) «چه بسیار شده که باذن خدا عده‌ای کم بر گروهی زیاد غالب آمده و خداوند با صابران است» (سوره بقرة/ آیه ۲۴۹).

(۳) «و از فرزندان ابراهیم، داود، سلیمان، ایوب، یوسف، موسی و هارون را... و نیکوکاران را این گونه پاداش دهیم» (سوره انعام/ آیه ۸۴).

(۴) «بگو بیایید تا پسران خود و پسران شما را و زنان خود و زنان شما را و نفوس خویش و نفوس شما را بخوانیم» (سوره آل عمران/ آیه ۶۱).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
338

روز. فرمود: چه راه نزدیکی! پس از یک دیگر [شیعیان] دیدن کنید و حال یک دیگر بپرسید. چه، هر کس در روز رستخیز ناگزیر باید شاهدی بیاورد که به تدیّن او گواهی دهد. امام علیه السّلام فرمود: مسلمان اگر به یاد خداوند عزّ و جلّ باشد با دیدن برادر دینی خود دینش زنده می‌گردد.

شرافت دوستداران ائمه علیهم السّلام‌

[۴۹۷] ربعی از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: بخدا سوگند هیچ کس از عرب و عجم ما را دوست ندارد مگر کسانی خانواده‌دار و با شرافت و ریشه‌دار، و کسی ما را دشمن نمی‌دارد مگر مردم پلشت بی‌بتّه.

تفسیر آیاتی از سوره بقره در بیان امام باقر علیه السّلام‌

[۴۹۸] ابو بصیر از امام باقر علیه السّلام روایت می‌کند که در باره آیه شریفه:.. إِنَّ اللَّهَ قَدْ بَعَثَ لَکُمْ طالُوتَ مَلِکاً قالُوا أَنَّی یَکُونُ لَهُ الْمُلْکُ عَلَیْنا وَ نَحْنُ أَحَقُّ بِالْمُلْکِ مِنْهُ... «۱» فرمود:

[چون] طالوت نه پیامبر زاده بود و نه شاهزاده خداوند فرمود:.. إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاهُ عَلَیْکُمْ... «۲»، و نیز فرمود:... إِنَّ آیَةَ مُلْکِهِ أَنْ یَأْتِیَکُمُ التَّابُوتُ فِیهِ سَکِینَةٌ مِنْ رَبِّکُمْ وَ بَقِیَّةٌ مِمَّا تَرَکَ آلُ مُوسی وَ آلُ هارُونَ... «۳» پس ملائکه آن را بیاوردند و خداوند والانام فرمود:... إِنَّ اللَّهَ مُبْتَلِیکُمْ بِنَهَرٍ فَمَنْ شَرِبَ مِنْهُ فَلَیْسَ مِنِّی وَ مَنْ لَمْ یَطْعَمْهُ فَإِنَّهُ مِنِّی... «۴» پس جز سیصد و سیزده نفر همه از آن آشامیدند، برخی از آنها کفی برگرفتند و برخی اصلا

______________________________

(۱) «خدا طالوت را پادشاه شما کرد. گفتند: چگونه او بر ما پادشاهی باشد، ما از او به پادشاهی سزاوارتریم» (سوره بقره/ آیه ۲۴۷).

(۲) «خداوند او را برای شما برگزیده است» (سوره بقره/ آیه ۲۴۷).

(۳) «نشان پادشاهی او این است که تابوتی که سکینه پروردگارتان و باقی میراث خاندان موسی و خاندان هارون در آن است...» (سوره بقره/ آیه ۲۴۸).

(۴) «خدا شما را به جوی آبی می‌آزماید: هر که از آن بخورد از من نیست و هر که از آن نخورد از من است» (سوره بقره/ آیه ۲۴۹).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 13488
صفحه از 420
پرینت  ارسال به