351
روضة الکافی (ترجمه)

دیدگاه امام صادق علیه السّلام در باره علم نجوم‌

[۵۰۷] معلّی بن خنیس می‌گوید: از امام صادق علیه السّلام در باره نجوم پرسیدم که آیا راست است؟ امام علیه السّلام فرمود: آری، همانا خدای عزّ و جلّ مشتری را به صورت مردی به زمین فرستاد و او مردی از عجم را گرفت و علم نجوم را به او آموخت تا جایی که گمان کرد آن را فرا گرفته است و سپس بدو گفت: اکنون بنگر مشتری در کجاست؟ آن مرد گفت: من آن را در فلک نمی‌یابم و نمی‌دانم در کجا قرار دارد. مشتری او را از خود دور کرد و دست مردی هندی را گرفت و به او آموزش داد و گمان کرد که او آن علم را به کمال رسانده. در این هنگام به او گفت: اکنون بنگر مشتری در کجا قرار گرفته است؟ آن مرد گفت: بر پایه محاسبات من تو همان مشتری هستی. مشتری که این سخن را شنید فریادی زد و از دنیا برفت، و علم او در خاندان آن مرد همچنان به ارث رسید و از همین رو جایگاه این دانش در همان جاست.

[۵۰۸] از امام صادق علیه السّلام از علم نجوم پرسش کردند حضرت علیه السّلام فرمود: آن را نداند مگر خاندانی از عرب و خاندانی از اهل هند.

رفتار امام صادق علیه السّلام با پیش‌بینی‌کنندگان خلافت ایشان‌

[۵۰۹] معلّی بن خنیس می‌گوید: در زمانی که سیاهپوشان [طرفداران ابو مسلم خراسانی] ظهور کردند پیش از ظهور بنی عباس من نامه‌هایی از عبد السلام بن نعیم و سدیر و جمع دیگری برای امام صادق علیه السّلام بردم که در آن نامه‌ها به آن حضرت نوشته بودند که: ما پیش بینی کرده مقرّر می‌دانیم که امر خلافت به شما خواهد رسید، اینک خودتان چه نظری دارید؟ حضرت علیه السّلام نامه‌ها را به زمین کوفت و فرمود: وای بر شما، وای بر شما. من امام این جماعت نخواهم بود. آیا اینان نمی‌دانند که برای رسیدن ما به خلافت باید سفیانی کشته شود.

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
350

سپس جبرئیل فریاد برآورد که:... إِنَّا رُسُلُ رَبِّکَ لَنْ یَصِلُوا إِلَیْکَ فَأَسْرِ بِأَهْلِکَ بِقِطْعٍ مِنَ اللَّیْلِ... «۱». و این چنین جبرئیل به لوط اعلان کرد که ما برای نابود کردن آنها آمده‌ایم و او به جبرئیل گفت: شتاب کنید. جبرئیل گفت:.. إِنَّ مَوْعِدَهُمُ الصُّبْحُ أَ لَیْسَ الصُّبْحُ بِقَرِیبٍ «۲»، و این چنین جبرئیل به او دستور داد تا خود و خانواده‌اش جز همسر خویش را بیرون برد.

امام علیه السّلام می‌فرماید: آن گاه جبرئیل آن شهر را از بن با دو بال خود از هفتمین طبقه زمین برکند و آن قدر بالا برد که اهل آسمان دنیا بانگ سگان و خروسان آنها را شنیدند و از همان جا آن شهر را واژگون ساخت و بر آنها و ساکنانی که در حومه آن شهر بودند سنگ سجّیل ببارید.

نظر امام باقر علیه السّلام در باره صلح امام حسن علیه السّلام با معاویه‌

[۵۰۶] محمّد بن مسلم از امام باقر علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: بخدا سوگند کاری که حسن بن علی کرد [صلح با معاویه] از هر آنچه خورشید بدان تابیده بهتر بود. بخدا سوگند منظور از این آیه: أَ لَمْ تَرَ إِلَی الَّذِینَ قِیلَ لَهُمْ کُفُّوا أَیْدِیَکُمْ وَ أَقِیمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّکاةَ... «۳» تنها فرمانبری از امام است ولی ایشان خواهان جنگ شدند. و چون با حسین علیه السّلام جنگ بر آنها مقرّر شد گفتند: بار خدایا! چرا بر ما جنگ مقرّر داشتی؟ چرا ما را تا مدّتی کوتاه فرصت ندادی تا دعوتت را بپذیریم و از رسولان تو پیروی کنیم؟ مقصود آنها از تأخیر همان زمان ظهور حضرت قائم علیه السّلام بود.

______________________________

(۱) «ما فرستادگان پروردگار توایم و اینها هرگز به تو دست نیابند و تو پاسی از شب با خاندانت راهسپر شو» (سوره هود/ آیه ۸۱).

(۲) «وعده آنها صبحگاه است، آیا صبح نزدیک نیست» (سوره هود/ آیه ۸۱).

(۳) «آیا ندیدی آن کسانی را که بدانها گفته شده بود دست [از جنگ] بدارید و نماز را به پا دارید و زکات دهید» (سوره نساء/ آیه ۷۷).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 13240
صفحه از 420
پرینت  ارسال به