353
روضة الکافی (ترجمه)

امام سجّاد علیه السّلام و پرداخت بدهی اسامه‌

[۵۱۴] امام صادق علیه السّلام فرمود: هنگامی که مرگ محمّد بن اسامه فرا رسید بنی هاشم نزد او رفتند و او بدیشان گفت: شما از خویشی و جایگاهم نسبت به خود آگاهید. من یک بدهی دارم که می‌خواهم شما از سوی من آن را بپردازید. امام علی بن الحسین علیه السّلام فرمود:

بخدا سوگند، پرداخت یک سوم بدهی تو بر عهده من. او خاموش شد و دیگر حاضران هم خاموش شدند. علی بن الحسین علیه السّلام فرمود: پرداخت همه بدهیهای تو بر عهده من.

امام علیه السّلام سپس فرمود: آگاه باشید که چیزی مانع من نشد که در بار نخست همه بدهیهای او را بر عهده گیرم مگر آنکه خوش نداشتم بگویند: او بر ما پیشی گرفت [و اگر چنین نکرده بود ما پرداخت آن را بر عهده می‌گرفتیم].

شتر پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم و شکایت او از سمرة

[۵۱۵] ابو بصیر از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: ماده شتر پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم که به «قصوا» شهرت داشت آن گونه بود که چون پیامبر از آن فرود می‌آمد افسارش را به گردنش می‌انداخت و رهایش می‌کرد و آن به میان مسلمانان می‌رفت، و هر کس چیزی بدان می‌داد و پس از مدّت اندکی سیر می‌شد. یک روز آن ماده شتر به چادر سمرة بن جندب سرکشید و او عصای نوک تیزی بر سر آن زد و سرش را شکست. آن حیوان یکسره نزد پیامبر آمد و از سمره به آن حضرت شکایت برد.

مدّت حاملگی مریم به حضرت عیسی علیه السّلام‌

[۵۱۶] مردی از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: مریم، عیسی را نه ساعته باردار شد، هر ساعت برابر با یک ماه.

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
352

خانه‌های پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم در قرآن‌

[۵۱۰] ابو بصیر می‌گوید: از امام صادق علیه السّلام پیرامون آیه شریفه: فِی بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ... «۱» پرسش کردم. حضرت علیه السّلام فرمود: منظور خانه‌های پیامبر است.

زره رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم‌

[۵۱۱] یحیی بن ابی العلاء می‌گوید: از امام صادق علیه السّلام شنیدم که می‌فرمود: زره رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم یعنی «ذات الفضول» دو حلقه نقره در جلو داشت و دو حلقه نقره در عقب، و این همان زره‌ای است که علی علیه السّلام در جنگ جمل بر تن کرد.

کمربند علی علیه السّلام در جنگ جمل‌

[۵۱۲] یعقوب بن شعیب از امام صادق علیه السّلام روایت می‌کند که فرمود: علی علیه السّلام در جنگ جمل کمربندی سیاه و سفید بر میان بست که جبرئیل آن را از آسمان برای پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم اکرم آورده بود و آن حضرت روزی که زره بر تن می‌کرد آن را به میان خود می‌بست.

گفتگوی عثمان و مقداد

[۵۱۳] فضیل بن یسار می‌گوید: امام باقر علیه السّلام می‌فرماید: عثمان به مقداد گفت: بخدا سوگند یا دست بردار و یا تو را به سوی پروردگار نخستت باز می‌گردانم، و چون هنگام مرگ مقداد فرا رسید به عمّار گفت: از سوی من به عثمان این پیام را برسان که: من به سوی پروردگار نخست خود بازگشتم.

______________________________

(۱) «در خانه‌هایی که خداوند اجازه داده تا برافراشته و بلند گردد» (سوره نور/ آیه ۳۶).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 13260
صفحه از 420
پرینت  ارسال به