85
روضة الکافی (ترجمه)

دوستی پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم و خاندان او

[۳۵] برید بن معاویه می‌گوید: در خدمت امام باقر علیه السّلام بودم و آن حضرت علیه السّلام در چادرش تشریف داشتند که در منی برپا بود. امام علیه السّلام نگاهی به زیاد اسود کرد که پاهایش از بن بریده شده بود و حضرت علیه السّلام برای او محزون شد و فرمود: چرا پاهایت چنینند؟ او عرض کرد: من با شتر جوان و لاغری که داشتم به مکّه آمدم و بیشتر راه را برای رعایت حال آن، پیاده پیمودم. امام علیه السّلام برای او غمگین شد و در این هنگام زیاد گفت: من غرق گناهم تا جایی که می‌پندارم هلاک شده‌ام، به یاد دوستی شما افتادم و امید نجات یافتم و گره دلم گشوده گشت. امام باقر علیه السّلام در پاسخ فرمود: مگر دین جز دوستی است خداوند سبحان می‌فرماید: حَبَّبَ إِلَیْکُمُ الْإِیمانَ وَ زَیَّنَهُ فِی قُلُوبِکُمْ «۱»، قُلْ إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللَّهُ «۲»، مردی نزد پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم آمد و عرض کرد: یا رسول اللَّه! نمازگزاران را دوست دارم ولی خود نماز نمی‌خوانم و روزه گیران را دوست دارم ولی خود روزه نمی‌گیرم. پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم فرمود: تو با همان کسانی هستی که دوستشان داری و از آن توست هر چه به دست آوری سپس امام علیه السّلام ادامه داد: چه می‌جویید و چه می‌خواهید؟ همانا که اگر یک هراس آسمانی در رسد هر گروهی به پناهگاه خود روی آورند و ما به پناهگاه پیامبر می‌گراییم و شما به پناهگاه ما.

فضیلت شیعه علی علیه السّلام‌

[۳۶] سعید بن یسار می‌گوید: از امام صادق علیه السّلام شنیدم که می‌فرمود: سپاس خدای را سزد که یک دسته مرجئه شدند و گروهی حروریه و خوارج و یک دسته هم قدریه و شما را

______________________________

(۱) «خدا ایمان را برای شما دوست داشتنی گردانید و آن را در دلهای شما بیار است» (سوره حجرات/ آیه ۷).

(۲) «بگو: اگر خدا را دوست دارید، از من پیروی کنید تا خدا دوستتان بدارد.» (سوره آل عمران/ آیه ۳۱).

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،


روضة الکافی (ترجمه)
84

سفارش پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم به امیر المؤمنین علیه السّلام‌

[۳۳] معاویة بن عمّار می‌گوید: از امام صادق علیه السّلام شنیدم که فرمود: در وصیّت پیامبر به علی علیه السّلام آمده است که فرمود: ای علی! تو را در باره خودت به چند خصلت سفارش می‌کنم که آنها را از من داشته باش، و سپس فرمود: خدایا او را یاری کن. نخست: راستی کن و هرگز دروغی از دهانت برون نشود. دوم: پاکدامنی در پیش گیر و هرگز جسارت خیانت میاب. سوم: از خداوند بهراس گویی که او را می‌بینی. چهارم: بسیار گریه کن از هراس الهی که برای هر قطره اشک تو هزار خانه در فردوس برپا شود. پنجم: مال و جانت را در راه دینت نثار کن. ششم: در نماز خواندن و روزه گرفتن و پرداخت صدقه و زکات به سنّت من عمل کن.

امّا نماز در شبانه روز پنجاه رکعت است، و روزه ماهانه سه روز: پنجشنبه اول ماه و پنجشنبه آخر ماه و چهارشنبه وسط ماه، و صدقه به اندازه‌ای که می‌توانی، تا جایی که بگویند اسراف کردی و تو اسراف در صدقه نکنی. بر تو باد نماز شب و نماز زوال ظهر و بر تو باد نماز زوال ظهر و بر تو باد نماز زوال ظهر، و بر تو باد تلاوت قرآن در هر حالی که هستی. دو دستت را در نماز بلند کن [در حال اللَّه اکبر گفتن] و بر تو باد مسواک هنگام هر وضو، و بر تو باد اخلاق نیکویی که به کار بندی. و از اخلاق بد بپرهیز که اگر چنین نکنی جز خویش را نکوهش مکن.

در بیان اصالت و مردانگی و شرافت‌

[۳۴] امام صادق علیه السّلام به نقل از پدرش آورده که رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم می‌فرمود: اصالت خاندان هر کس بسته به دین اوست، و مردانگیش بسته به خردش، و شرافتش بسته به زیباییش، و کرمش بسته به تقوایش.

بهشت کافی / ترجمه روضه کافی،

  • نام منبع :
    روضة الکافی (ترجمه)
    موضوع :
    امامیه اثنا عشریه (قرن 4)
تعداد بازدید : 13567
صفحه از 420
پرینت  ارسال به