13
کمال الدین و تمام النعمه ج2

شباهتی از یوسف علیه السّلام وجود دارد، گفتم: گویا از حیرت یا غیبت یاد می‌کنید، فرمود: این امّت همانند خنازیر چگونه آن را انکار می‌کنند؟ برادران یوسف همه اسباط و اولاد پیامبران بودند، با یوسف تجارت کردند و او را فروختند در حالی که آنها برادران او بودند و او هم برادر آنان بود او را نشناختند تا آنکه به آنها گفت: من یوسف هستم، پس چگونه این امّت انکار می‌کنند که خدای تعالی در وقتی از اوقات اراده فرماید که حجّتش را مستور کند؟ یوسف سلطان مصر بود و بین او و پدرش هیجده روز راه بود و اگر خدای تعالی می‌خواست جای او را به وی نشان می‌داد و بر آن کار توانا بود، بخدا سوگند وقتی مژده یوسف را به یعقوب و فرزندانش دادند آن راه را در نه روز درنوردیدند و از بیابان و سرزمینی که بودند خود را به مصر رسانیدند، پس چگونه این امّت انکار می‌کنند که خدای تعالی با حجّتش همان کند که با یوسف کرد، او در بازارهایشان راه می‌رود و بر بساط آنها پا می‌نهد امّا آنها او را نمی‌شناسند تا آنکه خدای تعالی إذن فرماید که خود را به آنان معرّفی نماید همچنان که به یوسف إذن داد و به آنها گفت: آیا می‌دانید که در نادانی با یوسف و برادرش چه کردید؟ گفتند: آیا تو یوسفی؟

ترجمه کمال الدین،ج‌۲،


کمال الدین و تمام النعمه ج2
12

خاندانش غیبت کرد؟ فرمود: بیست و هشت سال.

۱۹-

(۱) داود بن کثیر رقّی از امام صادق علیه السّلام روایت کند که در تفسیر این قول خدای تعالی: الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ «۱» فرمود: آن کسانی که اقرار به قیام قائم کنند که آن حقّ است.

۲۰-

(۲) یحیی بن ابو القاسم گوید: از امام صادق علیه السّلام از تفسیر این آیه پرسش کردم: الم ذلِکَ الْکِتابُ لا رَیْبَ فِیهِ هُدیً لِلْمُتَّقِینَ الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ. فرمود:

«متّقین» شیعیان علیّ علیه السّلام و «غیب» همان حجّت غائب است.

و شاهد آن نیز این قول خدای تعالی است: وَ یَقُولُونَ لَوْ لا أُنْزِلَ عَلَیْهِ آیَةٌ مِنْ رَبِّهِ فَقُلْ إِنَّمَا الْغَیْبُ لِلَّهِ فَانْتَظِرُوا إِنِّی مَعَکُمْ مِنَ الْمُنْتَظِرِینَ.

۲۱-

(۳) سدیر صیرفی گوید: از امام صادق علیه السّلام شنیدم که می‌فرمود: در قائم

______________________________

(۱) البقرة: ۲.

ترجمه کمال الدین،ج‌۲،

  • نام منبع :
    کمال الدین و تمام النعمه ج2
    موضوع :
    احادیث خاص. شروح
تعداد بازدید : 6766
صفحه از 610
پرینت  ارسال به