159
کمال الدین و تمام النعمه ج2

مادرش ریحانه نام داشت و به او نرجس و صقیل و سوسن نیز می‌گفتند جز آنکه او را به واسطه حملش صقیل نامیده‌اند و میلاد او هشت شب گذشته از ماه شعبان سال دویست و پنجاه و شش بود و وکیل او عثمان بن سعید بود و چون عثمان درگذشت به فرزندش ابو جعفر محمّد بن عثمان وصیّت کرد و ابو جعفر نیز به ابو القاسم حسین بن روح وصیّت نمود و ابو القاسم به ابو الحسن علی بن محمّد سمری وصیّت کرد- رضی اللَّه عنهم- گوید و چون وفات سمری فرا رسید از وی درخواست کردند که وصیّت کند و او گفت: للَّه أمر هو بالغه غیبت تامّه همان است که پس از درگذشت سمری واقع می‌شود.

۱۳-

(۱) غیاث بن اسید گوید: محمّد بن عثمان عمری- قدس اللَّه روحه- را دیدار کردم و می‌گفت: چون مهدی خلیفة اللَّه متولّد گردید نوری از بالای سرش به عنان آسمان ساطع گردید، سپس برای سجده پروردگارش به روی درافتاد، آنگاه سر خود را برداشت در حالی که می‌گفت:

شَهِدَ اللَّهُ أَنَّهُ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ وَ الْمَلائِکَةُ وَ أُولُوا الْعِلْمِ قائِماً بِالْقِسْطِ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ إِنَّ الدِّینَ عِنْدَ اللَّهِ

ترجمه کمال الدین،ج‌۲،


کمال الدین و تمام النعمه ج2
158

۹-

(۱) محمّد بن حسن کرخی گوید از ابو هارون- که مردی از اصحاب ما بود- شنیدم که می‌گفت: صاحب الزّمان علیه السّلام را دیدم و ولادت او در جمعه‌ای از سال دویست و پنجاه و شش واقع گردید.

۱۰-

(۲) محمّد بن ابراهیم کوفی گوید: امام حسن عسکریّ علیه السّلام برای یکی از کسانی که نامش را برایم ذکر کرد، گوسفند سربریده‌ای فرستاد و فرمود: این از عقیقه فرزندم محمّد است.

۱۱-

(۳) حسن بن منذر گوید: روزی حمزة بن أبی الفتح به نزد من آمد و گفت:

مژده که دوش برای امام حسن عسکری علیه السّلام در سرا فرزندی متولّد گردید و او فرمان داد که کودک را پنهان دارند، گفتم: نام او چیست؟ گفت: او را محمّد نامیده‌اند و کنیه‌اش ابو جعفر است.

۱۲-

(۴) غیاث بن اسید گوید: مهدیّ خلیفة اللَّه علیه السّلام در روز جمعه متولّد گردید و

ترجمه کمال الدین،ج‌۲،

  • نام منبع :
    کمال الدین و تمام النعمه ج2
    موضوع :
    احادیث خاص. شروح
تعداد بازدید : 6868
صفحه از 610
پرینت  ارسال به