1
ترجمه و تحقیق مفردات الفاظ‌ القرآن

ترجمه و تحقیق مفردات الفاظ‌القرآن

مشخصات کتاب

‏سرشناسه: راغب اصفهانی، حسین‌بن محمد، ‏ - ‏۵۰۲ق.، قرن،.

‏عنوان قراردادی: المفردات فی غریب القرآن.فارسی

‏عنوان و نام پدیدآور: ‏ ترجمه و تحقیق مفردات الفاظ‌القرآن ‏/ مولف ابوالقاسم‌حسین‌بن‌محمدبن‌فضل معروف به راغب‌اصفهانی‌‏؛ ترجمه و تحقیق همراه با تفسیر لغوی و ادبی قرآن از غلامرضا خسروی‌حسینی.

‏مشخصات نشر: ‏تهران‌‏: المکتبه‌المرتضویه لاحیاء آثارالجعفریه ‏‏، ۱۳۸۳.

‏مشخصات ظاهری: ‏‏‌۳ج.

‏شابک: ‏دوره‌‏: ‏۹۶۴-۹۲۸۳۹-۸-۶ ؛ ‏ج. ۱‏: ‏۹۶۴-۹۰۴۶۴-۰-۱ ؛ ‏ج. ۲‏: ‏۹۶۴-۹۲۸۳۹-۷-۸ ؛ ‏۲۴۰۰۰ ریال‏: چاپ چهارم‏۹۷۸-۹۶۴-۹۰۴۶-۴۰-۱: ؛ ‏۲۴۰۰۰۰ ریال‏: ج.۲، چاپ چهارم‏۹۷۸-۹۶۴-۹۲۸۳-۹۷-۸: ؛ ‏۲۴۰۰۰۰ ریال‏: ج.۳، چاپ چهارم‏۹۷۸-۹۶۴-۹۰۴۹-۴۰-۰:

‏وضعیت فهرست نویسی: فاپا

‏یادداشت: ج. ۱(چاپ سوم:۱۳۸۳).

‏یادداشت: ‏ج.۱-۳(چاپ چهارم: ۱۳۸۷).

‏یادداشت: ‏عنوان دیگر: ترجمه کتاب‌المفردات فی غریب‌القرآن.

‏یادداشت: ‏کتابنامه.

‏مندرجات: ‏ج.۱. الف- دال‏.-- ج.۲. ذال- غین‏.-- ج.۳. فاء- یاء.

‏عنوان دیگر: ترجمه کتاب‌المفردات فی غریب‌القرآن.

‏موضوع: قرآن -- مسائل لغوی

‏موضوع: قرآن -- واژه‌نامه‌ها

‏موضوع: قرآن -- کشف الآیات

‏موضوع: قرآن -- واژه‌نامه‌ها -- فارسی

‏شناسه افزوده: خسروی حسینی، غلامرضا، مترجم

‏رده بندی کنگره: ‏BP۸۲/۳/ر۲م‌۷۰۴۱ ۱۳۸۳

‏رده بندی دیویی: ‏۲۹۷/۱۳فا

‏شماره کتابشناسی ملی: م‌۸۳-۳۱۹۷۴

جلد اول

پیشگفتار مترجم:... ص: ۵

اشاره

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم بنام پروردگار آسمانها و زمین و آنچه در میان آنهاست ۱- پیامبران ۲- فطرت ۳- قرآن برادر و خواهر، در سر آغاز این کتاب کم نظیر و گرانقدر و به پیروی از شیوه ادبی انسانی قرآنی و روش حکمای حقیقت جوی، پرسشی مطرح می‌شود، به اینکه عامل محبوبیّت انبیاء و رمز پیروزی آنها چیست؟

تو در هر کجای این گردونه عظیم و پر غوغای زمین هستی، در هر شرایطی و تحت هر مقررّاتی زندگی می‌کنی، اگر در شمال و جنوب یا شرق و غرب زمین یا در کرانه دریاها، در کشورهای اروپائی و آسیائی و در صحراهای آتش خیز انقلابی آفریقا، در قارّه پهناور هند و پاکستان، و در آسمانخراشها، یا کلبه‌های آلاچیقی سنگاپور و مالزی، اگر در ژرفنای تاریک و بی‌روح تمدّن شیطان گونه جهان سرمایه داری و مادّی یا در نبردگاههای شمال و جنوب لبنان، اگر در سنگر عزّت و شرافت و شهادت کشورهای اسلامی و کشور عزیزمان ایران اسلامی از کیان عدالت جهان شمول اسلامی دفاع می‌کنی و علیه بیدادگران همیشه منفور تاریخ در معرض خیزش‌های فتنه جویانه هستی، و بالاخره در هر کجا و در هر حال هستی با چراغ اندیشه‌ات و به فرمان شور و احساس حقیقت خواهیت بیندیش که چرا پیامبران خدای پیروز و محبوبند؟

تاکنون، حدّ اقلّ سی قرن از تاریخ آنان گذشته است و می‌دانیم آنها افرادی بودند که سرمایه‌شان عصایی، زنبیلی، تبری، تخته پاره‌هایی، زرهی، زنان و فرزندان صالح و ناصالحی، یاران موافق و ناموافقی بوده، و در مقابلشان فرمانروایان جبّاری چون شدّاد و نمرود و فرعون و بت پرستانی سنگدل با شمشیرهائی زهرآگین و تازیانه‌هائی در خدمت عبودیّت بت‌ها که هر چه محکم‌تر بر گرده عمّارها و أبو ذرهای تاریخ فرود می‌آوردند قرار داشتند.

و هیچ دلیل محسوس و معقولی هم وجود نداشت که آن پوست بر دوشان، ترجمه مفردات، ج‌۱،


ترجمه و تحقیق مفردات الفاظ‌ القرآن
  • نام منبع :
    ترجمه و تحقیق مفردات الفاظ‌ القرآن
    موضوع :
    مسائل لغوی و صرفی و نحوی
تعداد بازدید : 86
صفحه از 2326
پرینت  ارسال به